Silikony v kosmetice nejsou žádnou zvláštností. Můžeme se s nimi setkat ve velkém množství produktů jako jsou šampony, makeupy či oblíbené podkladové báze. Otázkou však zůstává, zdali jsou pro naší pokožku přínosem, nebo nám naopak mohou uškodit.
Co to vlastně silikon je?
Silikon je polymer tvořící kostru řetězce, ve kterém se střídají atomy křemíku a kyslíku. Vzniká polymerizací, tedy základní chemickou reakcí pro výrobu plastů a umělých vláken. Jedná se o materiál netoxický, ale biologicky neodbouratelný.
Vlastnosti silikonů
Silikony mají celou řadu skvělých vlastností, kterých využíváme zejména v kosmetice, chirurgii nebo v elektrotechnickém či automobilovém průmyslu. V kosmetice se používají zejména díky blahodárným estetickým účinkům na naši pokožku a vlasy. Po aplikaci je naše pleť matnější, vrásky se zjemňují a póry zatahují. Přípravky na vlasy způsobují jejich uhlazení, snadnější rozčesávání a dodávají zářivý lesk.
V čem je tedy problém?
Zdá se, že silikony jsou pro nás přínosné, neboť naší pokožce a vlasům dodávají krásu a svěžest. Tím pádem vše působí zdravým dojmem. Opak je ale pravdou a své ukáže právě až čas.
Silikony, zejména hojně užívaný Dimethicone, jsou vzhledem ke své prodyšnosti a odolnosti vůči vodě špatně smývatelné. Vytvoří nám na naší pokožce jakýsi obal, díky kterému má naše pokožka problém dýchat. Následkem toho je rozmnožení černých teček a akné.
Dlouhodobé užívání produktů se silikony způsobuje výjma akne i podrážděnost, dehydrataci pleti, bledost a případnou alergickou reakci.
Co s tím?
Řešením je omezení používání podkladových bází a produktů bohatých na Dimethicone z denní báze na bázi příležitostnou. Uvidíte, že přechod ke kosmetice založené na přírodních ingrediencích, je zaručenou cestou k udržitelné kráse.
Foto: Unsplash.com.