Vlasy jsou korunou krásy a zároveň naší největší vizitkou. Lidem v našem okolí stačí jen málo vteřin k tomu, aby si o nás udělali obrázek podle toho, zda jsou naše vlasy zplihlé, mastné a unavené, nebo jestli naopak hýří zdravím, jsou lesklé a upravené. Trápí vás mastné vlasy? V tom případě jste tady správně!
Určitě se shodneme na tom, že mastné vlasy nevypadají kdovíjak přitažlivě. Naopak na nás působí zanedbaným dojmem a o daném člověku si myslíme, že o sebe nějak zvlášť nepečuje. Přitom to vůbec nemusí být pravda, mastné vlasy nejsou jen známkou malé frekvence mytí – jaké je nejčastější příčiny stojí za rychle se mastícími vlasy?
Genetika
Zatímco některým se vlasy nemastí skoro vůbec, jiným se naopak mastí až zbytečně moc. Na vině může být genetika, někteří z nás mají dispozice k tomu, že se u nich maz tvoří v mnohem větší míře a z toho důvodu se jim vlasy mastí rychleji nežli těm, kteří mají produkci mazu normální.
Hormony
Dalším velmi častým viníkem jsou hormony, které v našem těle mnohdy dokážou napáchat ne pěknou paseku. Mimo jiné problémy mohou způsobit také to, že se vám vlasy rychleji mastí a vypadají neupravené a zanedbaně. U některých žen způsobila rychlejší masti vlasů hormonální antikoncepce, kterou užívaly.
Šampon
Většina lidí si myslí, že pokud si vlasy často myjí, nemají důvod se jen mastit. Hodně ale záleží na tom, který šampon k mytí vaší hřívy používáte. Druh šamponu má totiž výrazný vliv na množství mazu a následné maštění vlasů. Chce to proto zkoušet a zkoušet, dokud vám některý z šamponů perfektně nesedne.
Kondicionér
Mnoho žen používá kondicionér často s vidinou toho, že pro své vlasy dělají to nejlepší– vlasy jsou po použití kondicionéru krásně jemné a hebké na dotek. Nadměrné používání kondicionéru ale patří mezi nejčastější příčiny mastných vlasů. Příliš tomu nepomáháte ani ve chvíli, kdy kondicionér používáte u kořínků vlasů, naučte se ho proto aplikovat pouze ke konečkům.
Vitamín B
Nedostatek vitamínu B souvisí s množstvím mazu, které produkuje vlasová pokožka. Pokud je tohoto vitamínů v těle málo, zvyšuje se produkce mazu – z toho vyplývá, že tvorbu mazu lze upravit dostatečným příjmem vitamínu B, především pak vitamínu B2 neboli riboflavinu a vitaminu B6 neboli pyridoxinu.
Foto: Pexels.com, Unsplash.com.