Na materiálu záleží. Co raději nebrat?

Donesly se k vám zvěsti o klesající kvalitě oblečení? Pak věřte, že to bohužel nebyly žádné povídačky. Většina výrobců má totiž jasný cíl: nabídnout zákazníkům široký výběr a především nízké ceny, kterým nelze odolat. Proto často sahají po materiálech, které mají do kvality hodně daleko…

Není materiál jako materiál

Rozhodně tady nechci házet všechny do jednoho pytle. Pokud zavítáte do špičkového butiku, pravděpodobně se dočkáte super kvality, se kterou ale úměrně poroste i cena.

Ne všechny ale chceme za oblečení utrácet fůru peněz.

Proto většina z nás pravidelně nakupuje v běžných obchodech a řetězcích, které jsou známé nejen pestrým výběrem, ale především nízkými cenami, jež si prostě můžeme dovolit a ještě u toho mít blažený pocit, že jsme obnovili šatník a nepřišli přitom na buben. Sledovat ale kvalitu materiálu není tak úplně na škodu.

Žerzej

Viskózový žerzej se svými vlastnostmi v mnohém podobá bavlně. Stejně jako bavlna se totiž příjemně nosí, neškrábe a dokonce i chladí. Obrovským minusem tohoto materiálu je ale žmolkovatost.

Pokud si z viskózového žerzeje koupíte třeba laciné tričko, možná budete v první chvíli jásat nad parádní cenou, ale když ho několikrát vezmete na sebe, objeví se vám na něm žmolky – a to už tak nadšené nebudete, protože žmolky zkrátka nevypadají nic moc.

Bistreč

Že vám tohle slovíčko vůbec nic neříká? Nedivím se. Jen málokdo zná název tohoto materiálu, se kterým se ale v podobě kalhot nebo sukní na pultech módních obchodů setkáváme poměrně často.

I bistreč je bohužel jedním z materiálů, který má více záporů nežli kladů. Za negativní stránku musím označit nízkou prodyšnost, což při nošení není nikterak příjemné. Za minus tohoto materiálu lze považovat i skutečnost, že je neustále nabitý statickou elektřinou, takže když ho nosíte, rozdáváte všem okolo nepříjemné „rány“.

Krep

Když se řekne krep, možná i vás jako úplně první napadne povlečení – mě to napadlo taky, nemyslete si. Já akorát zmíním, že krep, který se používá na ložní prádlo, je něco úplně jiného, nežli krep, ze kterého se šije oblečení.

Nic to ale nemění na tom, že i krepové látky patří na seznam těch, kterým byste se raději měli vyhnout. Sice zde hodně záleží na tom, z čeho byl krep vyroben, nicméně pozor především na 100% polyester, kterému se ve svém vlastním zájmu vyhněte širokým obloukem. Hrubší krep má tendence se hodně mačkat, často se zatrhává, dělají se na něm žmolky.

Foto: Pixabay.com, Pinterest.com.


Avatar

nikolblahova

Móda není jen o dokonalých mírách, móda je i o kyprých tvarech. Každá jsme nějaká - nízká, vysoká, plnoštíhlá i tenká. A přesto jsme každá krásná. Tak nějak po svém. Milujme módu, protože díky ní můžeme vyjádřit, kdo vlastně jsme.