Mastná pleť je poměrně obvyklý problém, který trápí nejen ženy, ale i řadu mužů. Příčina, která způsobuje tento nepříjemný stav pleti, je jednak zvýšená hladina androgenních (mužských) hormonů v krvi, ale také možná překvapivě dehydratace. Jak proti mastné pleti zakročit?
Mastná pleť není jen estetický problém. Zvýšená tvorba kožního mazu vede ke vzniku černých teček, které důvěrně známe všichni. Černé tečky, neboli komedony, jsou usazeniny kožního mazu vznikající na naší pleti. Černá barva je projev daný chemickou reakci mezi kožním mazem a rohovinou, neboli keratinem, jež je součástí naší kůže. Přebytečný kožní maz ale může vést až k tvorbě akné, proto radíme tento problém řešit.
Mastná pleť se vyznačuje hrubší texturou a fádním až mastným vzhledem. Platí sice fakt, že mastná pleť je méně náchylná na vznik vrásek, ale tím všechny výhody zhruba končí – a ruku na srdce – existují i rozumnější způsoby, jak se bránit vzniku vrásek.
Čištění mastné pleti je klíčové
Pravidelné každodenní šetrné čištění pleti (ráno i večer) je naprosto zásadní v péči o mastnou pleť. Správně vyčištěná pleť pak může lépe vstřebávat cenné složky z kvalitních kosmetických přípravků.
K vyčištění pokožky použijte šetrné pleťové vody bez obsahu parabenů nebo silikonů. Nezapomínejte také na čistící gely. V obou případech se hodí investovat do produktů s obsahem přírodních látek (bylin), které pleti prospívají, ošetřují a zároveň regenerují.
Bylinky k ošetření mastné pleti
Číslem jedna je měsíček lékařský, tato bylina díky obsahu prospěšných látek – antioxidantů, silic a polyfenolů – nejen pleť dokonale čistí, ale díky svým hojivým účinkům také pomáhá právě při všech nepříjemných problémech, které jsou zvýšenou tvorbou mazu způsobeny.
Dalšími skvělými pomocníky jsou přípravky obsahující výtažek z levandule lékařské nebo šalvěje lékařské. Výborně pomáhá také šťáva z aloe vera. Po každodenní aplikaci těchto přípravků použijte jednou týdně hlubokočistící masku.
Výživa a hydratace mastné pleti
Po vyčištění naneste na pleť kvalitní hydratační krém, který pleti dodá právě tolik potřebnou vlhkost. Vhodnou volbou jsou krémy s obsahem kyseliny hyaluronové. Jen si dejte pozor – není kyselina hyaluronová, jako kyselina hyaluronová. Zásadní rozdíly jednotlivých typů přípravků se liší velikostí molekul. Všeobecně platí, že čím je nižší molekulární hmotnost přípravků z kyseliny hyaluronové, tím hlouběji substance proniká, což působí dlouhodobě a hloubkově.
Naopak při vyšší molekulární hmotnosti se účinky projevují v nejvrchnější vrstvě pleti a účinky jsou krátkodobějšího charakteru. I když má kyselina hyaluronová hydratační vlastnosti, sama o sobě vodu neobsahuje, proto je třeba před použitím pleť také řádně navlhčit.
Dalším efektivním prostředkem, jak udržet pokožku hydratovanou, je užívání přírodních olejů a másel. Dobrou volbu představuje olej jojobový, meruňkový, hroznový, arganový, olej z lískových ořechů nebo olej černuchový. Naopak není vůbec doporučován olej mandlový nebo olivový, mají příliš hutnou strukturu a mohlo by dojít k ucpání pórů.
Použijte vždy kvalitní oleje lisované za studena, jsou tou nejšetrnější volbou v péči o mastnou pleť, simulují hydrofilní film chránící pokožku, neucpávají póry, vyživují a hydratují. Velmi efektivní je také používání éterických olejů, harmonizují činnost mazových žláz a zlepšují zásobení povrchové vrstvy vodou.
Co škodí mastné pleti
I přes to, že mastná pokožka je často záležitostí daná geneticky, do jisté míry lze tyto projevy korigovat. Zmínit musíme správnou životosprávu. Vyhnout byste se měli pochutinám na bázi cukru, smaženým pokrmům a obecně průmyslově zpracovaným potravinám.
Častou chybou při snaze mastnou pleť maskovat pod vrstvami make-upu, je právě samotný hutný makeup na olejové bázi. Volte raději produkty na bázi vody. Vybírejte produkty s označením „nekomedogenní“ – ty totiž nepřispívají k ucpávání pórů.
Dejte si pozor na agresivní přípravky k čištění pokožky, ty mohou působit kontraproduktivně. Při agresívním odmaštění dochází ke stahování a scvrkávání kůže, objevují se šupinky a nakonec se pokožka začne loupat. Použijte raději šetrnější cestu! Bylinný odvar ze šalvěje nebo levandule aplikovaný kosmetickým tamponem odmastí a přitom pleti prospívá.
Při šetrné pravidelné každodenní péči o mastnou pleť dojde ke zlepšení, nebude se lesknout, přestanou se ucpávat póry a nebudou se vytvářet drobná zánětlivá ložiska, přitom bude pokožka správně vyživená a hydratovaná.
Nezapomeňte na správný pitný režim, je při řešení tohoto problému také velmi důležitý.
Zdroje
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605215/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-get-rid-of-oily-skin
- https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/skin-and-the-cycle-how-hormones-affect-your-skin
- https://www.insider.com/why-is-your-skin-oily-2019-5