Kyselina hyaluronová, známá také jako hyaluronan, hyaluronát sodný či hyaluronan sodný, je označení pro látku, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Pro své užitečné schopnosti se hojně využívá v medicíně, ale i v kosmetice, a to ve formě krémů, injekcí, sér nebo např. očních kapek. Moderní věda totiž umožňuje tuto látku vyrábět i v laboratorních podmínkách.
V čem spočívají ony užitečné schopnosti, pro které je tato látka tolik oblíbená a používaná napříč obory?
Co je kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová je lineární polysacharid, neboli glykosaminoglykan. Laicky řečeno hovoříme o velké molekule s velkou molární hmotností tvořenou opakujícími se řetězci (polymer).
Vyskytuje se běžně v naší pokožce (ale také v očích, ve rtech, kostech nebo v kloubech). Chová se podobně jako houba – dokáže vázat obrovské množství vody – o hmotnosti až tisíckrát vyšší než jakou disponuje. 1 gram kyseliny hyaluronové naváže až 6 litrů vody!
Průměrný člověk o hmotnosti 70 kg disponuje zhruba 15 g kyseliny hyaluronové. Polovina z tohoto množství se nachází v kůži. Nejvíce v části zvané škára.
Kyselina hyaluronová jako taková existuje pouze v laboratorních podmínkách. V kosmetice a v dalších oborech, kde se tato látka vyskytuje, se běžně setkáváme s označením kyselina hyaluronová, jedná se ovšem nejčastěji o její soli. Přesněji se tedy můžeme setkat s označením hyaluronát sodný.
Kyselina hyaluronová na pleť
Díky své schopnosti vázat na sebe vodu dokáže kyselina hyaluronová hydratovat naši pokožku jako žádná jiná látka. Má také velmi pozitivní vliv na pružnost pokožky, snižuje její zánětlivost, podporuje regeneraci a výrazně omezuje i vznik vrásek. Kyselina hyaluronová je klíčová pro zdravou, hebkou a mladistvou pleť.
S věkem přirozeně klesá množství kyseliny hyaluronové v naší pokožce, což vede ke vzniku vrásek a snížení elastičnosti. Tyto projevy podporuje také UV záření, cigaretový kouř nebo smog. Účinné řešení, jak tyto nepříznivé vlivy omezit a procesy v naší pokožce zvrátit, je dodat naší pokožce kyselinu hyaluronovou.
Studie prokázaly, že dávky 120 až 240 mg denně po dobu nejméně 1 měsíce, významně omezily vznik suché pokožky. Správně hydratovaná pokožka je klíčovým faktorem, který zamezuje vzniku vrásek a zároveň podporuje udržení hladké pokožky.
Výrobci kosmeticky často neuvádějí, zda jejich přípravek obsahuje vysokomolekulární kyselinu hyaluronovou nebo nízkomolekulární. Mít tuto otázku zodpovězenou je ale důležité, abyste správně našli takový produkt, který pasuje přesně vašim potřebám.
Na druhou stranu, pokud spárujete následující informace s informacemi přímo na produktech, pak byste měli být schopni správně odhadnout, jaký typ produktu kupujete a v čem vám pomůže.
Nejlépe ale uděláte, když se zeptáte přímo prodejce nebo výrobce.
✅ Vysokomolekulární kyselina hyaluronová
Vysokomolekulární kyselina hyaluronová perfektně chrání naši pokožku. Vytváří na ní tenký ochranný film, díky kterému pokožku vyživuje, zvlhčuje a zlepšuje její hebkost a elasticitu. Vyznačuje se protizánětlivými účinky.
Platí zde také příhodný příměr k houbičce. Vysokomolekulární hyaluronát dokáže podobně jako osmotická pumpa vyrovnávat osmotický tlak v buňkách pokožky. Dokáže tak pomoci dopravit aktivní látky rozpustné ve vodě hlouběji do pokožky.
✅ Nízkomolekulární kyselina hyaluronová
Nízkomolekulární hyaluronát hydratuje pokožku hloubkově. Má také pozitivní vliv na regenerativní procesy, má antioxidační účinky, čímž pomáhá pokožce v boji s volnými radikály.
Proniká hlouběji do pokožky. Využívá se tak k redukci vrásek, se kterými bojuje velmi úspěšně. Efektivita má delšího trvání než v případě vysokomolekulární formy.
Ultra nízkomolekulární hyaluronát je již trochu kontroverzní substance. Mnoho typů rakovinového bujení je tvořeno mimo jiné právě i nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou. Některé studie tvrdí, že nízkomolekulární kyselina hyaluronová usnadňuje šíření rakovinových buněk do dalších tkání, zvyšuje také zánětlivost a výskyt metastáz. Zajímavé je, že vysokomolekulární kyselina hyaluronová je spojována přesně s opačnými projevy.
Jiné zdroje tvrdí, že v tuto chvíli je ale stále ještě příliš odvážné spojovat šíření rakoviny s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou. Tato oblast nebyla doposud dostatečně prokázána širším vědeckým bádáním, jak zmiňuje například web Oncology Esthetics.
Web Healthline.com doporučuje raději nepoužívat přípravky s kyselinou hyaluronovou osobám, které se léčí z rakoviny nebo které rakovinu prodělaly.
Kyselina hyaluronová jako sérum
Kyselina hyaluronová dokáže úspěšně zvlhčovat naši pokožku. Proto je důležité zabránit jejímu odpařování z povrchu pokožky, ke kterému přirozeně dochází po jejím nanesení.
Zařaďte užívání séra do vaší denní rutiny tak, že jej nanesete před aplikací zvlhčujícího olejíčku na pleť. Tímto se vám podaří maximalizovat účinnost séra s kyselinou hyaluronovou.
Kyselina hyaluronová jako krém
Krémy s kyselinou hyaluronovou se používají jako denní i noční krémy. Doporučuje se nanášet krémy na obličej, krk i dekolt. Některé typy se hodí i jako podklad pro makeup.
Kyselina hyaluronová jako tablety
Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou byly prokázány několika studiemi jako účinné prostředky pro boj s artrózou.
Kyselina hyaluronová užívána ve formě tablet nebo kapslí byla pozitivně hodnocena také ve vztahu k redukci kožních vrásek, jak dokládá studie z roku 2017. Konkrétně se jednalo o vrásky v očním okolí, které doznaly značného zlepšení
Kyselina hyaluronová na rty
V estetické nebo plastické chirurgii je kyselina hyaluronová velmi oblíbenou látkou. Úspěšně se využívá jako výplň do rtů, kam je vpichována injekčně.
Kyselina hyaluronová injekčně jako výplň vrásek
Podobně jako v případě výplně rtů, estetická chirurgie pracuje s kyselinou hyaluronovou i jako s látkou pro výplň vrásek.
Na rozdíl od známého botoxu nedochází k ochromení mimických svalů a jedná se o tělu známou látku, jelikož naše tělo se bez této kyseliny neobejde. Účinnost aplikace jako výplň vrásek trvá několik měsíců.
Vnitřní užití
Využití kyseliny hyaluronové v medicíně je velmi rozsáhlé. Nejčastěji se využívá při problémech s klouby včetně osteoartrózy a při bolestech kloubů. Užívá se orálně buďto ve formě tablet nebo injekčně přímo do postiženého místa.
Trpí-li ženy častými infekcemi močových cest, jako jedna z léčebných procedur se užívá aplikace kyseliny hyaluronové injekčně přímo do močového měchýře.
Ve formě tablet se používá při onemocnění zvaném jako reflux jícnu.
Používá se také při očních operacích, jako je transplantace rohovky nebo opravy sítnice. Při těchto operacích se aplikuje do oka, aby pomohla nahradit přírodní tekutinu.
V medicínské léčbě je kyselina hyaluronová používána také k léčbě popálenin, hojení ran, kožních vředů, atd.
Užití ve formě kapek
Kapky s kyselinou hyaluronovou se používají k léčení suchých očí. Díky svým vlastnostem zvlhčuje rohovky a spojivky a používá se jako oční lubrikant. Hyaluronan přilne k povrchu oka a precizně a po dlouhou dobu ulpívá v oku a jen zřídka vyžaduje doplnění. Vytváří tak na oku ochranný film.
Užití na klouby
Kyselina hyaluronová se přirozeně objevuje v kloubní tkáni. S přibývajícím věkem ovšem dochází k menší produkci této tělu vlastní látky. Dochází-li k obtížím s pohybovým aparátem, je užití kyseliny hyaluronové velmi oblíbenou léčebnou metodou.
Používá se jako lubrikant pro klouby při artritidě. Nejenže ulevuje od bolesti. Dokáže také působit léčivě, nabízí lepší funkčnost kloubních systémů. Nejčastěji se podává injekčně, což je samozřejmě nutné provádět lékařem. Zlepšení bývá dlouhodobé, udává se doba účinnosti až jeden rok.
Další informace a zdroje
- https://incidecoder.com/ingredients/hyaluronic-acid
- https://www.rxlist.com/hyaluronic_acid/supplements.htm
- https://www.nayaglow.com/2019/04/30/hyaluronic-acid-explained/