V udržitelnosti je budoucnost. Alespoň by tedy měla být. Naše planeta je v současné době v takovém stavu, že už je možná pozdě na záchranu. Každý z nás ale může učinit malé krůčky pro celkově lepší životní prostředí. A i to se počítá. Ostatně, na totéž myslí i přední módní návrháři a módní značky a snaží se jít raději cestou udržitelnosti.
Fast fashion vs. slow fashion
V současné době se můžeme setkat s pojmy fast fashion a slow/sustainable fashion. První z pojmů v překladu znamená „rychlá móda„. Jedná se o způsob výroby oděvů, který je velice rychlý, levný, nešetrný k životnímu prostředí a při tomto procesu se bohužel neberou příliš ohledy na pracovní podmínky lidí, kteří dané oděvy vyrábějí (připomeňme si například tragickou událost Zhroucení budovy Rana Plaza v Bangladéši).
Naproti tomu slow/sustainable fashion je udržitelná móda, která je pravým opakem slow fashion. Výroba může trvat déle a může být ekonomicky nákladnější, ale je mnohem ekologičtější. Výsledkem jsou oděvy z udržitelných materiálů, které se dají opakovaně používat, čímž se šetří životní prostředí.
Fashion week v Kodani byl ve znamení udržitelnosti
Nejen v New Yorku nebo v Londýně pravidelně probíhá prestižní týden módy. V pátek 12. srpna byl slavnostně zakončen týden módy v Kodani, který byl již tradičně ve znamení udržitelné módy.
V roce 2020 byl přestaven akční plán udržitelnosti, který si klade za cíl přinést dlouhodobé změny v průmyslu. V rámci tohoto plánu byl zaveden soubor minimálních standardů, kterými se musí řídit všechny značky, které se týdne módy zúčastní.
Severská móda navazuje na svou tradici
Na rozdíl od známějších fashion weeků, modely představované na kodaňském týdnu módy jdou rovnou do prodeje, jedná se totiž o nositelné kolekce, což je vzhledem k tématu udržitelnosti samozřejmě pochopitelné.
Odhalená bříška a velmi volné kalhoty pokračují v nastoleném trendu posledních měsíců a dle Kodaně tomu nebude v následujících sezónách jinak.
Další velký trend, který se na přehlídkách objevoval často, byla pletenina. Pletené kousky tradičně k severskému stylu patří a to i historicky, a tak tento styl celkově do udržitelného konceptu kodaňského fashion weeku bezesporu perfektně zapadá.
Například značka A. ROEGE HOVE to s pleteninou myslí skutečně vážně, o čemž svědčí představená kolekce od topů až po podprsenky pocházející z tohoto materiálu.
Plus size modelky jsou již normál
Ve světle současné doby byly modelkami ženy všech tvarů a velikostí přesně tak, jak „normální“ lidé vypadají. Cílem fashion weeku rozhodně nebylo nastavovat nerealistická očekávání od „ideálních“ těl, jako tomu bývalo v dobách minulých, zejména tedy v případě fashion weeků v Paříži, New Yorku či Miláně. Inu, časy se mění.
Překvapivé nebyly ani tendence zastřít rozdíl mezi maskulinní a femininním stylem oblékání, což je také v souladu se současným smýšlením módní společnosti.
Je tedy vidět, že udržitelnost je velkým tématem a není to něco, nad čím by člověk mávl rukou. Některým lidem je to možná lhostejné, ale v oblasti módy v tomto směru probíhá určitá revoluce a dost možná se udržitelná móda brzy stane naprostým standardem.
Zdroj info: Copenhagen Fashion Week, Wikipedia.