Japonská pleťová maska z ptačího trusu je znovuobjevený trend v kosmetice. Ovšem jen pro otrlé. Tajemství dokonalé, zářivé a především světlounce bílé pokožky japonských gejš údajně spočívá právě v této netradičně tradiční pleťové masce.
Japonská kultura je pro běžné Středoevropany pravděpodobně jen málo probádané téma. Tamější způsoby a zvyklosti nám mohou připadat v mnoha případech zvláštní. Nejinak je tomu i v kosmetice. Japonky po staletí sázely na přípravek zvaný Uguisu no fun, což v překladu znamená „výkaly cetie„.
Asijské ženy jsou obecně známy svou touhou po co možná nejsvětlejší pleti. Tmavá pleť totiž evokuje častou práci na slunci, což je spojováno s nevysoce kvalifikovanou venkovní manuální prací, při které dochází právě k opálení od sluníčka. Tolik stručně k asijské posedlosti světlou pletí.
Pleťová maska z usušeného trusu zpěvných cetií trojhlasných byla hojně užívána, jelikož dokázala účinně prozářit a vybělit pokožku, důkladně vyčistit a také sjednotit. Užívala se i pro svou schopnost odstranit pigmentové skvrny. Usušený trus těchto drobných opeřenců se rozdrtí a rozmíchá ve vodě. Vzniklá kašička se nanáší na pleť jako pleťová maska.
Dnes se prášek vyrábí sofistikovanějším způsobem. Ze sebraných ptačích exkrementů jsou odebrány zbytky potravy, poté dochází k vysušení, které trvá po dobu dvou týdnů. Během sušení dochází k důkladnému prozáření UV zářením, čímž dochází ke sterilizaci směsi. Následně je trus rozmačkán na prach, který už je možné v této formě prodávat.
Chemický rozbor říká, že látka obsahuje guanin a močovinu. Močovina dokáže zadržovat vlhkost, čímž může napomoci k hydrataci pokožky a zmíněný guanin pak pomáhá napnout a rozzářit pokožku. Ono zesvětlení, které je tolik oblíbené v Asii, se pak projevuje zásluhou proteinů a enzymů, které jsou také obsažené v látce.
Recenzí tohoto speciálního kosmetického přípravku se zabýval redaktor The Guardian Rhik Samadder, který ovšem z „kosmetického“ pokusu nebyl zcela nadšen. Dle svých slov uznal, že pokožka byla extrémně matná a póry byly výrazně menší, než před aplikací. Pokožka byla hodně napjatá, ale zároveň i velmi suchá. Podobného efektu by prý ale doznal i s daleko levnějšími přípravky. Výrazně negativně komentoval zápach, který nezapřel svůj původ.
Jiné zdroje ale hodnotí masku spíše pozitivně. Kaitlyn McLintock se ve své recenzi v časopise Byrdie vyjádřila velmi pozitivně ohledně:
„Výsledky byly ohromující. Prášek důsledně odstranil odumřelé buňky.“
Kaitlyn Mclintock, Byrdie.com
Tuto masku doporučuje zejména osobám s citlivou pletí.
Pravda je ovšem taková, že tradiční kosmetickou proceduru dnes v Japonsku používá jen málokdo. Mladé Japonky využívají moderní technologie opřené o nejnovější poznatky, které zejména v Japonsku stojí za velmi rozvinutým kosmetickým průmyslem. Ne nadarmo je Japonsko považováno za velmoc ve světě kosmetiky.