Boty jsou nezbytným doplňkem všech outfitů. Aby ale na noze vypadaly dobře, je potřeba se o ně správně starat. Díky tomu vám také dlouho vydrží jako nové. Jinou péči potřebují boty z kůže a jinak se budete starat o boty semišové. V dnešní době navíc spousta obchodů s obuví nabízí i různé přípravky a spreje pro péči o boty. Kdo se v tom všem má vyznat. Naštěstí jsme pro vás ty nejdůležitější body shrnuli v tomto článku.
Správná péče se odvíjí od materiálu
První chybou je, když se o boty, které jsou z větší části kožené, staráte tak, jako kdyby byly z kůže celé. Přitom třeba podrážka mnohdy bývá gumová. Pro správnou péči je proto důležité, abyste nejprve správně rozlišili materiály, ze kterých se bota skládá. Materiál poznáte podle štítků uvedených na visačkách nebo podle znaků přímo na botě, které najdete většinou uvnitř. Mnohdy vám složení materiálů řeknou i prodavačky v obchodech, protože vám k tomu rovnou nabízejí ony zmiňované přípravky a spreje.
Kožená bota je na údržbu nejnáročnější
Péče o kožené boty je potřeba už před první procházkou. Jedině tak zabráníte promočení nebo zničení od jiných vnějších vlivů. Jako první na řadě je čištění od prachu apod. Tento krok provádíte u všech materiálů. Na čištění kožených bot se hodí hadřík nebo měkčí kartáč.
Po vyčištění je potřeba boty vyživit. Na kožené boty existují buď různé krémy nebo vosky. Na černou či hnědou kůži použijte klasický černý, vyživující krém. Na ostatní barvy kůže můžete použít přírodní vosk. Součástí krémů a vosků už většinou bývají také aplikátory, pomocí kterých výživu rovnoměrně rozetřete.
Poté, co necháte výživu pár hodin vstřebat, přichází na řadu poslední krok. Vstřebaný krém nebo vosk můžete pomocí kartáče rozleštit. Boty budou rázem vypadat jako nové. Některé kožené boty se doporučují také naimpregnovat sprejem proti promočení.
Čištění semišových bot
Semišová bota se může zdát jako dost nepraktická na údržbu, ale opak je pravdou. Nejdůležitější krok je impregnace před jejich prvním vynošením. Jedině tak alespoň trochu zabráníte nevzhledným a mokrým mapám na špičkách bot.
Pokud se ale přeci jenom nevyhnete špíně, je potřeba boty poté důkladně vyčistit. U semišového materiálu musíte s vodou opatrně. U semišových bot se vyplatí použít místo hadříku speciální gumu nebo gumový kartáček, kterým stačí botu jen párkrát přejet a bude jako nová.
Pro zachování nebo oživení barev na semišových botách je vhodné využít speciální bezbarvý lak. Stačí ho jenom z dostatečné vzdálenosti na boty nastříkat a máte hotovo. Lak opět seženete v každé prodejně s obuví.
A co ostatní materiály?
Samozřejmě existuje spoustu dalších materiálů, například koženka, textil, velur, nubuk nebo třeba korek. U všech těchto materiálů většinou platí podobná pravidla jako u výše zmíněných semišových a kožených bot. Vždy je ale dobré zeptat se přímo ve vaší oblíbené prodejně obuvi na správnou péči. Jistě vám s výběrem správných přípravků pomůžou.
Pár rad na závěr
Možná je vám to jasné, ale neměli bychom zapomínat i na správné obouvání bot pomocí lžíce na boty. Jedině tak se vám nebude ničit pata. Zároveň si boty sundavejte opatrně a ne tak, že si jednou botou šlápnete na patu a tu druhou botu odkopnete bůh ví kam. Též nezapomínejte rozvazovat a občas vyprat tkaničky.
Zdroj: Shutterstock.com.