Pleť každého člověka má svá specifika. Někteří mají pleť extrémně suchou, někteří naopak mastnou. Někdo má pleť smíšenou a někoho trápí pleť citlivá. Každý druh má své vlastnosti a o každý by se mělo pečovat jiným způsobem. Pro nejefektivnější péči je důležité vědět svůj typ pleti. V tomto článku si přiblížíme, jak se starat o pleť citlivou.
Jaké vlastnosti má citlivá pleť?
Jak vlastně poznáte, že máte citlivou pleť? Nejdříve si musíme říct, že citlivou pletí může trpět člověk, co má zároveň například i pleť suchou nebo naopak mastnou. Tento typ má problémy především s velkým počtem kosmetických výrobků. Kůže často červená, svědí, objevují se šupinky a může být podrážděná. V některých případech může dojít i k podobným příznakům, jako u alergické reakce, a to ekzémům nebo otokům.
Je velmi těžké najít správné a vyhovující přípravky. Nejúčinnější je nejdříve zjistit, co pokožce vadí a podle toho se dále rozhodovat. Je to ale běh na dlouhou trať. U hodně žen se objeví problémy s citlivou pletí dokonce až po porodu. Typický věk, ve kterém se citlivá pleť objevuje, je mezi 20 – 30 lety a při menopauze. Více jí trpí ženy než muži.
52 % lidí se plete
Nedávné průzkumy prokázaly, že 52 % lidí, kteří uváděli, že mají citlivou pleť, jí ve skutečnosti netrpěli. Podráždění bylo ale vyvoláno nevhodným použitím kosmetiky právě pro jejich typ pleti. K červenání a jiným nepříjemným projevům může dojít, pokud člověk se suchou pletí používá přípravky se zvýšeným obsahem alkoholu, které pleť ještě více vysušují. Nebo naopak, pokud člověk s mastnou pletí použije výrobek, který pleť dále zmastí a maceruje.
Péče o citlivou pleť
Pokud jste si tedy jisti, že máte opravdu citlivou pleť, je důležité o ní správně pečovat. Ze všeho nejdůležitější je si uvědomit, že nejen přípravky na obličej pleť ovlivňují. Důležitá je tak i komunikace s kadeřníkem nebo kosmetičkou. U citlivé pleti platí hlavně pravidlo „čím méně, tím lépe“.
Jak už bylo zmíněno, nejpraktičtější je vyzkoušet více výrobků a zjistit, co především naší pleti nevyhovuje a podle toho postupovat dále. Každý výrobek by se měl testovat alespoň týden, aby se vyloučilo nebo potvrdilo, že právě on způsobuje podráždění. Pokud nebudou problémy ustávat, je vhodné navštívit dermatologa a o citlivosti si s ním promluvit. Může doporučit vhodnou kosmetiku i ošetření. Také je lepší omezit používání výrazných parfémů a některých vlasových přípravků s větší koncentrací konzervačních látek.
Příčiny vzniku citlivosti pleti
Jednou z příčin může být vrozená genetická dispozice. Dále si můžeme vyvolat citlivou pleť prací s některými materiály, jako například s kyselinou, stavebními materiály, drogistickým zbožím, ředidly, křídou, či v prašném prostředí. Někdy může být příčinou právě nevhodně zvolená kosmetika. Je důležité tak upravit nejen kosmetiku, ale i jiné návyky, či místa, kde se pohybujeme.
Léčba citlivé pleti a péče o ní není nejsnadnější záležitostí. Stojí však za to se jí věnovat. Předejte tím nejen červenání, vyrážkám, či svědění, ale také dalším zdravotním komplikacím.
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com.