Plíseň na nehtech není zrovna téma, kterým bychom se chtěly chlubit před kamarádkou nebo třeba kolegyní z práce. Často je to také problém, který (ne)vědomě přehlížíme a zanedbáváme. A přitom škodíme sami sobě.
Pokud necháte plíseň na nehtech rozjet, koledujete si o to, že se následná léčba potáhne klidně i několik měsíců. Je proto mnohem lepší začít tento problém řešit hned a nečekat, až si zaděláte na ještě větší malér.
Plíseň můžete chytit kdekoli – od bazénu až po zkušební kabinku
Většina z nás si myslí, že se jich něco takového, jako plíseň na nehtech, vlastně vůbec netýká. Nemusí to ale být tak úplně pravda. Možná vás to ani nenapadlo, ale plíseň si můžete nevědomky odnést z mnoha míst – počínaje bazénem a veřejnými sprchami, saunami, ale i zkušebními kabinkami v obchodě.
Pořád chcete tvrdit, že vás se to v žádném případě netýká? Člověk totiž nikdy neví a náhoda je potvora…
Jak se plíseň na nehtech projevuje?
Pokud jste si myslely, že počátek problému snadno přehlédnete, vyvedeme vás z omylu: už prvotní příznaky jsou totiž nepřehlédnutelné. Jako první se objeví nepříjemné svědění mezi prsty. Přidají se bílé až nažloutlé skvrnky na nehtech, které se začnou šířit na celou plochu nehtu.
Pokud plíseň na nehtech nebudete řešit, dospěje to časem do takové fáze, že se nehty začnou třepit, mohou dokonce i ztloustnout a často se také stává, že zbytní a jsou „jako ze dřeva“. Zbytnělé nehty mohou později i hodně bolet.
Jak si s plísní poradit a jak ji léčit?
Určitě už není pochyb o tom, že plíseň na nehtech je potřeba začít řešit – čím dříve, tím lépe. Pro vás. V první fázi postačí samoléčba, kdy si v lékárně necháte doporučit kapky nebo krém s antimykotickými účinky. Krémy nebo kapky pak aplikujete podle návodu nejen na nehty, ale i mezi prsty a na plochu chodidla.
Pokud se problém rozšíří i na další nehty, nebude od věci vyhledat pomoc odborníka. Ten stav nehtů a plísně na nich zhodnotí a podle toho doporučí další postup.
Pár doporučení, jak se chovat, když máte plíseň na nehtech:
- noste prodyšné ponožky a obuv
- po koupání nohy důkladně osušte
- nenoste cizí ponožky ani obuv
- zbytnělé nehty pravidelně obrušujte, ideálně po koupeli, když jsou měkké
- zvažte návštěvu pedikérky, která provede zdravotní pedikúru