V chladném počasí je dobré schovat do tepla také hlavu. Oblíbené čepice a barety se v zimě razantně hlásí o slovo. Jak baret nosit a vypadat stylově? A jak si vybrat správnou velikost? Čtěte dál.
Z historie baretu
Francouzské slovo baret je označením pro plochou čepici a pochází z latinského „birretum“. V 19. století červený baret s oblibou nosil španělský revolucionář Tomás de Zumalacárregui. Odtud byl možná už jen krůček k tomu, aby barety nosili také příslušníci armády. Ostatně. „Zelené barety“ jsou neoficiálním názvem speciální jednotky americké armády.
Baret je v současné době běžnou součástí dámských i pánských šatníků. Ale nebylo tomu tak vždy. Původně se jednalo o pokrývku hlavy, kterou nosili především dělníci. V nedávné historii si baret oblíbili i další revolucionáři. Každý si jistě vybaví známu tvář Che Guevary … A nikdo z nás si jej nevybaví bez pověstného baretu.
Půjdeme-li hlouběji do historie, jako významného nositele baretu musíme zmínit nizozemského malíře Rembrandta. Řada jeho autoportrétů je právě s černým baretem.
Baret je natolik originální čepice, že si ji oblíbili také bohémové z řad umělců. Nosil ho Ernest Hemingway i Edith Piaf, miloval ho Pablo Picasso, Greta Garbo, Marlene Dietrich či Brigitte Bardot.
Tuto původně mužskou pokrývku hlavy do dámského šatníku zavedla francouzská módní návrhářka Coco Chanel.
Pravidla pro výběr baretu nejsou žádná! Dbejte jen na vhodnou velikost
Barety se prodávají v různých velikostech – důležité je si změřit obvod hlavy pro výběr vhodné velikosti. Pokud bude baret po obvodu větší, nebude dobře sedět na hlavě. Také průměry jsou poměrně rozličné, a tak v obchodech najdete barety menší, které se výborně hodí k drobnějšímu obličeji, stejně jako barety s větším průměrem. U nich je výhoda, že je lze na hlavě různě nastavovat a snáze dosáhnete rozdílného looku. Můžete je nosit rovně, na bok i posazené více vzadu podle toho, co komu více sluší.
Důležitou roli zde sehrává i tvar hlavy. Obvykle baret kryje uši. U žen vyniká v kombinaci s dlouhými vlasy. Je to prostě čepice, ve které lze vypadat pokaždé jinak.
Z jakých materiálů se barety vyrábějí?
Pokrývka hlavy by měla v zimě především hřát. Do chladného počasí je proto dobré vybírat baret z vlny nebo kašmíru. V nabídce najdete i bavlněné nebo směsové materiály, baret dokonce může být i háčkovaný nebo pletený. To může být impulsem pro zručné pletařky, aby si vlastní barev vyrobily samy.
Zajímavě vypadá baret z pleteniny s delším vlasem – působí objemně a teple. K vidění jsou také kožené barety, které působí tak trochu rebelsky. Dodávají však outfitu mladistvý vzhled a co více, takový baret si dovolí nosit i starší žena a vůbec v něm nebude vypadat nevhodně.
Jak sestavit outfit s baretem?
Velkou výhodou baretu je jeho univerzálnost. Lze jej tak kombinovat i s běžnými outfity, které nosíte dnes a denně. Obohatíte-li svůj klasický look o baret, rázem svůj outfit posunute o level výše. Takhle snadné to je. I přes svou univerzálnost, která není svázána žádnými, byť neformálními pravidly, je nošení baretu osvěžující a bezesporu originální.
Oblíbený styl nošení baretu je tzv. francouzský či pařížský způsob. Chcete-li se cítit jako pravá francouzská módní diva, nasaďte béžový trenčkot, džíny a tenisky či boty na podpatku a francouzský styl v celé své kráse je na světě.
Jakou barevnou kombinaci baretu zvolit
Nejčastěji se nosí jednobarevné barety, které působí elegantně. Mezi oblíbené patří černá, červená nebo zelená barva. Baret by měl ladit s ostatním oblečením, třeba s kabátem, ale může být i kontrastní, takže lépe vynikne.