To, že složení kosmetiky není pro naši pleť vždy zrovna přínosné, už jistě víte. Víte ale také, že řada kosmetických přípravků škodí i našemu okolí? Zamysleli jste se někdy nad tím, co obsahuje například kosmetika? Chcete zjistit, jak můžete pomoci zachránit naše oceány? Vše se dozvíte v dnešním článku!
Mikroplasty všude kolem nás
Miniaturní částice plastu jsou sice opravdu „malé“, vyskytují se však v obrovském množství a stává se z nich celosvětově velký problém. Vyskytují se v pitné balené vodě, v mýdlech, v řasenkách, v peelingu, v pastách na zuby, … zkrátka ve všem, co vás napadne. Mikroplasty se většinou nachází tam, kde je běžný spotřebitel nepozná. Velká Británie a většina amerických států již jejich používání zakázaly a Evropská unie se k podobnému kroku také chystá. Skrývají se pod různými názvy, ale ty nejčastější jsou polyethylen nebo polypropylen. Mikročástice těchto zcela běžných plastů jsou jednou z hrozeb pro naše životní prostředí.
Škodlivost mikroplastů
Mikroplasty neškodí tolik nám, jako mořským živočichům. Plasty se objevují v široké škále barev, tvarů a velikostí. Co je na těchto mikročásicích nejhorší? Prostřednictvím odpadních vod se dostávají až do moře, jelikož naše čističky odpadních vod se s mikroplasty neumí na 100 % vypořádat. Je pravda, že nejdou v moři vidět tolik, jako běžné plasty které známe (resp. plasty běžných makroskopických rozměrů), ale pro mořské živočichy jsou mnohem nebezpečnější. Vědci zatím nezjistili, jestli tyto plasty nesou pro člověka také nějaké zdravotní následky.
Jak se mikroplastům vyhnout
Na internetu se dá najít velká škála seznamů a informací o tom, jaké značky a jejich produkty mikroplasty obsahují. Také si můžete stáhnout do vašeho mobilního telefonu aplikaci „Beat The Microbead„, do které jednoduše naskenujete čárový kód a ta vám okamžitě řekne, zda produkt mikroplasty obsahuje nebo ne. Pokud máte rádi bio a eco výrobu, zkuste svou kosmetiku nakupovat na trzích nebo v ekologických drogériích. V bio a eco kosmetických produktech mikroplasty nenajdete. Například v peelingu bývají často obsaženy zrnka máku nebo rozdrcená kávová zrna – narozdíl od konvenční kosmetiky, která využívá právě mikrosplastické částice.
Zvířata se s naším odpadem nedokáží vypořádat, proto bychom se jako lidé měli o své okolí náležitě starat. Zajímejte se o to, co používáte a zkuste začít u sebe. Natolik pro nás běžná věc, jako je kosmetika, může v konečném důsledku negativně přispívat ke znečištění moří. Pojďme se společně zkusit udělat náš svět krásnější.
Foto: Pinterest, Eunomia.co.uk, Unsplash.com.