Brazilský keratin je velkým trendem vlasové péče. Ozdravná kúra pro nepoddajné vlasy se hodí pro všechny typy vlasů

Brazilský keratin představuje metodu, která vám může pomoci s nezkrotnými vlasy. Díky brazilskému keratinu docílíte dlouhotrvajícího narovnání vlasů, včetně tolik důležité regenerace, aniž by došlo k narušení vlasové struktury. Jak to funguje a jaké jsou jeho nejdůležitější přednosti?

Co je to keratin

Ve snaze zkrotit své vlasy jste už možná vyzkoušela řadu řešení. Konkrétně brazilský keratin v tuzemských podmínkách však obchází hlavně brilantním marketingem podpořená pověst, která ovšem v záplavě superlativů překrývá skutečná pozitiva tohoto řešení. Jak to funguje ve skutečnosti?

Na úvod je nutné objasnit, co je to vlastně keratin. Jedná se o stavební bílkovinu, kterou zařazujeme mezi tzv. skleroproteiny. Jde o základní složku kůže, vlasů a nehtů, a to nejen u lidí, ale i u zvířat.

Tvořena je kombinací aminokyselin, z nichž nejvýznamnější vliv má cystein, kterého obsahuje cca 14 %. Tato neesenciální aminokyselina má ve své molekule atom síry. A právě síra je prvkem, který má vliv na kvalitu vlasů, které posiluje.

Tzv. kortex neboli vlasovou kůru, což je vláknitá vrstva vlasu, jež zabírá asi 80 % vlastní vlasové hmoty, bychom pomyslně mohli přirovnat k žebříku či schodišti, jehož jednotlivé stupně vytvářejí různě silné vazby. Rovné vlasy svou strukturou více připomínají „žebřík“, ty vlnité bychom mohli připodobnit k točitému schodišti.

Silné vlasy vznikají jakožto důsledek silnějších vazeb síry. Narušení těchto vazeb umožňuje proto trvale změnit strukturu vlasů z kudrnatých na rovné.

Foto: Shutterstock

Jak se používá keratinové ošetření

Po vysvětlení tohoto principu by se mohlo zdát používání keratinové kúry na vlasy veskrze nelogické. Lidské vlasy jsou skutečně z až 95 % tvořeny právě keratinem. Mohou však trpět nedostatkem této bílkoviny.

Důvodem je zejména mechanické poškození vyvolané tepelným stylingem, případně chemické procesy v podobě barvení nebo stále oblíbené trvalé. Na struktuře vašich vlasů se v negativním slova smyslu může podepsat dokonce i stres.

Většina keratinových přípravků obsahuje hydrolyzované keratinové proteiny, které se při zahřátí spojí s přirozeným keratinem nacházejícím se ve vlasech. Tento postup je v kadeřnické sféře znám jako „zapečetění“. Provádí se tak, že se na vlasy aplikuje keratinová kúra a následně se kadeře vysuší a vyžehlí.

Praktickým důsledkem nedostatku přirozeného keratinu je především to, že vlasy působí na pohled mdle a vyčerpaně. Jsou matné a krepaté, mohou být též extrémně křehké a náchylné ke vzniku roztřepených konečků.

Keratinové ošetření naproti tomu napomáhá obnovit vlasovou kůru (kortex). Díky tomu se vlasy stávají silnějšími a lesklejšími. Zároveň nové typy těchto produktů obsahují také aminokyseliny s nízkým pH, čímž vlasy narovnávají a dodávají jim výraznou pevnost.

Hedvábné, hladké a poddajné vlasy vydrží po tomto ošetření až 4 měsíce. Metoda je vhodné jak pro dlouhé, tak i krátké vlasy a dále i pro vlasy kudrnaté, nepoddajné, poškozené, roztřepené, suché, vlnité či barvené.

Cena za ošetření pomocí brazilského keratinu začíná v kadeřnictvích na 2.000 Kč za krátké vlasy, co se delších vlasů týče, tak tam se ceny pohybují od 3.000 Kč do 3.500 Kč. Aplikace této procedury v kadeřnictví zabere od dvou do 4 hodin. Velmi záleží na délce a hustotě vlasů. Existují ale i přípravky na domácí ošetření touto metodou, jejichž cena se pohybuje od 500 Kč.

Foto: Shutterstock

Je ošetření keratinem bezpečné?

Keratinové kúry nemají z minulosti příliš dobrou pověst. Dříve se vyráběly z látky zvané thioglykolát, která narušuje strukturu vlasů.

Vlasy se v minulosti při aplikování těchto kúr nasycovaly roztokem formaldehydu. Tato látka je však dnes již považována za toxickou, prokázán byl její karcinogenní efekt. Konkrétně v Evropě je již její použití v oblasti vlasové péče striktně zakázáno.

Moderní keratinové kúry žádné škodlivé chemikálie neobsahují a jejich použití je proto zcela bezpečné jak pro vlasy, tak i pro vaše zdraví celkově. Přemýšlíte-li tedy o proceduře, která by mohla poskytnout vašim vlasům ozdravnou péči, zkuste dát brazilskému keratinu šanci.

Na co si dát pozor?

Odborníci radí po aplikace brazilského keratinu ponechat vlasy 3 dny bez jakéhokoliv styku s vodou a také bez použití stylingových prostředků. K mytí pak používejte šampony bez chloridu sodného – chybu neuděláte, zakoupíte-li rovnou šampon k užívání pro vlasy ošetřené metodou brazilského keratinu.

Foto: Pinterest

Samotné mytí vlasů omezte na zhruba 2x týdně maximálně. Po aplikace brazilského keratinu jsou vlasy poměrně náchylné k poškozené, takže se rozhodně vyhněte používání gumiček a všelijakých sponek.

Po uplynutí kritických prvních 3 dní však získáte odolné, silné a svěží vlasy plné života, které se budou snadno udržovat a jejichž styling bude snazší než kdy dříve.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.