Jak správně vybírat kosmetiku pro péči o pleť a nenaletět marketingovým trikům?

Se svobodou světového kosmetického trhu a touhou žen i mužů po té nejkrásnější pleti – pokud možno věčně mladé, jako by se roztrhl pytel s přípravky na péči o pleť. Ale ruku na srdce a rozum do hrsti, kolik z těchto produktů, kterých jsou na pultech drogerií i lékáren tisíce, má v sobě obsažené látky, které mohou při péči o naši pleť skutečně něco změnit?

Důkazem kvality produktu určitě není masivní reklamní kampaň v televizi a dalších médiích, ale především kvalitní ingredience a důkladný výzkum a testování.

Pro obyčejného smrtelníka se může zdát téměř nemožné si ze všech těch zázračných krémů, sér a olejíčků vybrat. Každá pleť potřebuje jiné složení produktů. Jiný produkt bude vhodný pro mastnou pleť, jiný pro suchou a jiný zase pro citlivou.

Pokud si nejste jistí, jaký typ pleti máte. Poraďte se s kosmetičkou, nebo s dermatologem, kteří vám případně mohou i doporučit vhodný produkt. Stačí se ale držet několika jednoduchých pravidel a pomůcek. Hledání správných produktů pro vaši pleť pak bude mnohem jednodušší a jistě to zvládněte i sami.

Aktivní složky, které v produktech hledat

Základem úspěšného pleťového produktu jsou aktivní složky, které mají tu moc s pletí reálně opravdu něco udělat. Pokud v něm obsaženy nejsou, mažete se v podstatě drahým krémem na nohy a vyhazujete peníze z okna. Ve finále jste ještě nešťastní, a nechápete, jak to, že se pleť nelepší a není zdravá a zářivá, jak říkali v reklamě.

Co tedy v produktech hledat, aby vaše pleť mohla z produktu těžit jen to nejlepší?

  1. Niacinamid – Pomáhá při hyperpigmentaci a pomáhá také ke zlepšení a léčbě akné. [1]
  2. Ceramidy – Mají schopnost obnovovat, regenerovat a hydratovat pleť. Posilují kožní bariéru a pomáhají s hojením citlivé či aknózní pleti. [2]
  3. Peptidy – Stimulují tvorbu elastinu a kolagenu, snižují tvorbu vrásek a zmírňují podráždění a záněty aknózní pleti. [3]
  4. Kyseliny (např. hyaluronovou, salicylovou, mléčnou) – Kyseliny mají v péči o pleť různou úlohu. Kyselina hyaluronová má například hydratační a zklidňující účinky a pomáhá vyhlazovat vrásky. Kyselina salicylová zase pomáhá s čištěním a stahováním pórů podobně, jako jemnější kyselina mléčná. [4]
  5. Retinoidy – Čistí póry, vyhlazují pleť, pomáhají proti hyperpigmentaci i proti vráskám. Také zlepšují celkovou hydrataci pleti. [5]
  6. Antioxidanty (např. Vitamín C, Q10, Vitamín E a A, zelený čaj) – Pleť rozjasní, oživí, zklidní a některé pomáhají udržet hydrataci v pleti. [6]

Co naopak do produktů nepatří

  1. Alkohol – Alkohol v kosmetice nepřináší vlastně žádný významný benefit. Pleť spíše vysušuje a dráždí. Obzvláště, pokud je ho v produktu vysoké množství. Používá se v mnoha produktech a jeho účel je především ryze praktický – alkohol dokáže podpořit vstřebávání jiných aktivních látek do povrchových vrstev, také pomáhá rozpouštět některé složky. Alkohol je silně těkavá látka, po aplikaci se rychle vypařuje, ale rozhodně není ani zdaleka vhodný pro každý typ pokožky. citlivějším tipům může spíše nadělat potíže s podrážděním. Alkohol rozhodně nepatří mezi aktivní látky, kvůli kterým si kosmetiku pořizujeme. [7]
  2. Přílišná parfemace a esenciální oleje – Podobně, jako alkohol, může i parfemace pleť podráždit. Tím spíše máte-li citlivou pleť.
  3. Abrazivní složky – Exfoliace má v kosmetice svou roli a pro pleť je přínosná. Vyhněte se ale peelingům s nejrůznějšími brusnými částečkami, cukrovým pleťovým peelingům a jiným nesmyslům. Pleti nijak neprospívají. Ba naopak mohou poškodit kožní bariéru, pleť poranit a ta pak náchylnější k vráskám. Raději sáhněte po exfoliaci kyselinami, jako jsou kyselina salicylová nebo mléčná.
Foto: Shutterstock

Jak poznám, kolik které složky v produktu vlastně je?

Pečlivě studujte složení produktů, které kupujete. Pravidlem je, že pořadí ingrediencí na obalu jde sestupně dle množství, v jakém jsou obsaženy. Ingrediencí, které jsou v seznamu až na posledních příčkách, je v produktu opravdu minimální množství.

Ideální tedy je, když se v první půlce nachází aktivní složky. V nejvyšších příčkách bývá často i „neaktivní“ glycerinem, jehož cíl je pleť hydratovat, takže i v tomto případě není na škodu, je-li tato látka ve výčtu nejvíce se vyskytujících prvků.

Až na konci by měly být ingredience, kterých buďto vyloženě stačí malé množství, jako jsou například čistící kyseliny, nebo ingredience, které pleti vlastně moc neprospívají, jako jsou například parfemace a alkohol.

Zdroje:

  1. https://naturium.com/blogs/the-lab-journal/7-incredible-research-backed-benefits-of-niacinamide
  2. https://www.researchgate.net/publication/10929073_Ceramides_and_Skin_Function
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6981886/
  4. https://www.researchgate.net/publication/272175669_Hyaluronan_Hyaluronic_Acid_a_natural_moisturizer_for_skin_care
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/
  6. https://www.mdpi.com/2079-9284/8/4/106
  7. https://inside-our-products.loreal.com/ingredients/alcohol-cosmetics


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.