Permanentní make-up, metoda dočasné pigmentace pokožky, je příslibem dokonalého vzhledu za jakékoli situace a s minimálním úsilím. Permanentní make-up navzdory svému názvu není trvalý, protože barvivo, které je do pokožky vpichováno, organismus postupně odbourává. Efekt ovšem bývá dlouhodobý. Setkat se lze také s alternativním označením, často jako mikropigmentace.
Co je to permanentní make-up?
Permanentní make-up je moderní metoda z oblasti kosmetiky, která zajistí dlouhotrvající efekt přirozeného zvýraznění obočí, očí, rtů či řas. Permanentní make-up probíhá formou velmi blízkou tetování. Tetovací jehličkou je do svrchní části kůže vpichován jemný barevný pigment, kterým se dotváří, formují a upravují partie našeho obličeje.
V případě permanentního make-upu ale nejde jehlička do takové hloubky, jako během klasického tetování. Na rozdíl od tetování je permanentní make-up jen dočasný.
Permanentním make-upem si můžeme zajistit zkrášlení nejčastěji:
- obočí
- oční linky
- rty
Jak se dělá permanentní make-up?
Před samotným zákrokem by měla proběhnout konzultace, která slouží k nastínění představ o tom, jak by měl permanentní make-up vypadat.
Poté se většinou aplikuje lokální povrchové anestetikum a předkreslí se požadovaný tvar. Ten by měla stejně jako barvu mikropigmentu zákaznice schválit. Poté již probíhá samotná implantace barviva do pokožky, což trvá v závislosti na náročnosti v průměru hodinu až dvě.
Po provedení permanentního make-upu by měl být každý srozuměn, jak o něj následně pečovat a čeho by se měl naopak vyvarovat. Nejdříve po měsíci pobíhá ještě tzv. korekce.
Je aplikace permanentního make-upu bolestivá?
Procedura permanentního make-upu nemusí být bolestivá. Před samotnou aplikací barviva se totiž na pokožku nanáší znecitlivující anestetikum, takže většinou samotný zákrok vůbec nebolí.
Záleží však i na citlivosti konkrétního jedince, bolestivější může být permanentní make-up u žen v prvních dnech menstruace, proto se v tuto dobu ani nedoporučuje.
Jak dlouho permanentní make-up vydrží?
Je to velice individuální. Záleží na věku, stárnutí pokožky, její mastnotě a dalších vlastnostech. Roli hraje například také skutečnost, jak často se dotyčná osoba opaluje.
V průměru vydrží permanentní make-up jeden rok až několik let. Postupně však dochází k odbourávání pigmentu, tedy k jeho „blednutí“.
Dle Martiny Zvirinské z Estetického centra Marttinéz je průměrná doba trvání permanentního make-upu obočí 2 roky. Dle vyjádření make-up studia M-Beauty-Centrum vydrží permanentní make-up rtů 2-3 roky. Studio Beauty Luna shodně udává výdrž permanentního zvýraznění očí 2 až 3 roky.
Může permanentní make-up nahradit zcela běžné líčení?
Bohužel nikoliv. Je možné jej však považovat za skvělý podklad pro další líčení, před zrcadlem tak budete moci strávit mnohem méně času než dříve. Při dobře provedeném make-upu se navíc již po probuzení budete cítit upravená.
Často si poté vystačíte pouze s řasenkou a pudrem, takže každodenní úprava zevnějška bude mnohem snadnější a rychlejší.
Výhody permanentního make-upu
Permanentní make-up má celou řadu výhod, není tedy divu, že je tolik oblíbený. Dokáže zdůraznit krásné rysy v obličeji, naopak umí potlačit asymetrii a různé nedostatky.
Je vynikajícím řešením pro ženy, které mají problém s líčením (například kvůli špatnému zraku), líčení je zkrátka nebaví nebo chtějí uspořit drahocenný čas. Permanentní make-up se nerozmazává, svůj vzhled si tak udrží dokonce při sportu, během plavání nebo po návštěvě sauny.
- Permanentní oční linky dokážou oči krásně orámovat, zvýraznit je a vytvořit optickou iluzi hustších řas. Silné oční linky udělají tzv. efekt mandlových očí, v návaznosti na linky je možné vytvořit i stíny.
- Permanentní make-up obočí je vynikající volbou v případě příliš řídkého a nevýrazného obočí, dokonce umí nahradit obočí, které zcela chybí. Je tedy významnou pomocí pro osoby, které o své obočí přišly například kvůli závažnému onemocnění.
- Permanentní make-up rtů jim dodá sytější odstín, budou vypadat plnější. Také v tomto případě je možné zakrýt různé nedostatky a upravit například asymetrický tvar rtů.
Kdy je permanentní make-up nevhodný?
Permanentní make-up není pro každého. Mezi nejčastější kontraindikace, tedy důvody, proč není tato metoda vhodná, patří: těhotenství a kojení, onemocnění cukrovkou, vysokým krevním tlakem, poruchou krevní srážlivosti. Překážkou můžou být také různé druhy alergií, kožních chorob, užívání antibiotik a psychofarmak.
V některých případech je dobré se raději poradit o záměru nechat si aplikovat permanentní make-up se svým ošetřujícím lékařem.
Odborníci nedoporučují permanentní make-up ani osobám, které trpí na tzv. keloidní jizvy.
Jak se starat o permanentní make-up?
Následná péče o permanentní make-up je velice důležitá. Nelekejte se, že ihned po zákroku je barva velmi výrazná, je totiž promíšená s krví, případně také s tkáňovým mokem.
V místě aplikace se utvoří stroupky, které je třeba nechat vyhojit a samovolně sloupnout. V žádném případě se nestrhávají, protože by se s nimi mohl odstranit i vpravený pigment.
Většinou se doporučuje vyhýbat se prašnému prostředí, ostrému slunci, nenavštěvovat solária. Do zahojení není vhodný ani bazén a sauna.
Místo s permanentním make-upem by se nemělo v prvních dnech dostat ani do kontaktu s vodou. Zejména u permanentního make-upu rtů a obočí je dobré místo občas jemně osušit čistým papírovým kapesníkem, aby byly vzniklé stroupky co nejmenší.
Sluneční záření může mít negativní vliv na kvalitu permanentního make-upu. Doporučuje se proto pokožku hydratovat a pravidelně ošetřovat krémy s ochranným faktorem proti UV záření.
Co je korekce permanentního make-upu?
Ani po sloupnutí stroupků není ještě barva v pokožce zcela ustálená. Je tudíž zbytečné se děsit, pokud je příliš výrazná či není naopak téměř vidět. Nejčastěji se uvádí, že konečný výsledek je patrný až zhruba po měsíci od samotného zákroku.
Je možné, že v některých místech se pigment zcela neuchytil nebo je třeba mírně upravit tvar, sytost barvy a podobně. A právě o to se postará korekce, určitě se tedy vyplatí ji nepodcenit.
Na co si dát pozor, aby byl výsledek co nejlepší?
V prvé řadě, záleží na správném výběru salonu, kterému svěříte tento zákrok. Samozřejmostí by měla být odpovídající certifikace, nebojte se nechat si ji vyžádat.
Důležité jsou také reference zákaznic, které v dotyčném salónu permanentní make-up již absolvovaly, prohlédněte si výsledky hotové práce.
Nezapomínejte rovněž na následnou péči, která je stejně podstatná jako samotný zákrok. Jen dodržením všech pokynů totiž zajistíte, že výsledný efekt bude perfektní.
Kolik stojí permanentní make-up?
Aplikace permanentního make-upu, která probíhá v profesionálním studiu vyškolenou pracovnicí, cenově zpravidla nepřesáhne více jak 6000 Kč, následné doplnění se může pohybovat v rozmezí od 500 do 1000 Kč.
Permanentní make-up: před a po
Zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Permanent_makeup
- https://www.medicinenet.com/permanent_makeup_micropigmentation/article.htm#tocb