V dnešní době se nabízí spousta možností, jak během menstruačního cyklu usměrnit krvácení. Jednou z variant je menstruační kalíšek. Pojďme si představit tuto moderní alternativu ke konvenčním vložkám a tamponům blíže.
Co je menstruační kalíšek?
Jedná se o kalíšek vyrobený z důvěrně známého – zdravotně nezávadného silikonu. K dostání jsou velmi rozličné varianty s různým objemem. Oproti například tamponu není napuštěný chemickými bělidly.
Vyrábí se v různých velikostech, klasické rozdělení je na velikost před porodem a velikost po porodu. K dostání je ale celá řada objemů. Rozličné jsou krom objemů také průměry kalíšku. Vzhledem k přirozené variabilitě ženského těla existují vhodné kalíšky pro ženy silně i slabě menstruující i pro ženy s různě úzkou pochvou.
Kolik stojí menstruační kalíšek?
Hlavní jeho výhodou je opakovaná použitelnost. Počáteční investice na pořízení jednoho menstruačního kalíšku většinou nepřekročí 500 Kč. Obvykle je ale lepší koupit vícero kusů, jelikož po každém použití je potřeba kalíšek vyvařit.
Životnost menstruačních kalíšků je dána každým výrobcem, obecně se pohybuje od 5 let. Tím je evidentní úspora jak finanční, tak ekologická ve srovnání s použitím jednorázových menstruačních pomůcek nebo tamponů.
Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku?
Jak již bylo řečeno, množství menstruačních kalíšků je na trhu co do objemu, délky, průměru nebo tuhosti, opravdu velmi široké. Výrobci se snaží nabízet produkty pro co nejširší možnou množinu žen, čemuž odpovídá i nabídka. O to horší je pak orientace v nabídce pro nové zákaznice.
Čím se řídit při výběru menstruačního kalíšku, aby vám perfektně pasoval?
- Pozice děložního čípku
- Je-li děložní čípek během menstruace umístěn nízko, volte kalíšky s menší výškou.
- Je-li děložní čípek umístěn ve standardní poloze, volte klasické kalíšky se standardní výškou.
- Kondice svalů pánevního dna
- Máte-li pevné vaginální svaly a je-li vaše vagína užší, ideální pro vás budou menší až střední kalíšky. Typicky se jedná o sportovně založené drobnější ženy ve věku cca do 30 let, které za sebou nemají porod potomka. Existují ale samozřejmě i výjimky, jelikož každá žena je unikát.
- Máte-li volnější svaly v oblasti pánevního dna, jste-li po porodu a je-li Vám více než 30, pravděpodobně bude pro vás vhodnější volit kalíšky z kategorie střední až velké.
- Tuhost kalíšku (měkké, střední, tuhé)
- Měkké kalíšky většinou vyhovují ženám s volnějšími svaly pánevního dna.
- Tuhé kalíšky naopak svědčí více ženám sportovnějšího typu s vypracovanými svaly v oblasti pánevního dna.
Jak změřit pozici děložního čípku
Pozici děložního hrdla není v průběhu menstruačního cyklu zcela stálá, proto při měření pozice děložního čípku berte v potaz začátek menstruačního cyklu, prostřední část i závěrečnou část. Vsuňte ukazováček do vagíny a dotkněte se konce děložního čípku. Hloubka zásunu prstu pak odpovídá vhodné výšce menstruačního kalíšku.
Jak zavést menstruační kalíšek
Prvním problémem, se kterým si musíte poradit, je cvik ve vkládání a vytahování kalíšku. Nejlepší je si před samotným vkládáním kalíšek namočit. Stočíme kalíšek do písmene „U“ a následně jej vložíme do vagíny. Lehce povytáhneme, aby vznikl podtlak a kalíšek seděl přesně tam, kde má.
Vytažení probíhá tak, že stiskem kalíšku uvolníme podtlak a vytáhneme ven. Kalíšek vyvaříme a vyměníme za čistý. Postupem času si vkládání a vytahování zautomatizujete a nebude vám činit žádné problémy.
Pár rad závěrem, uvažujete-li o menstruačním kalíšku
- trpíte-li na velmi silnou menstruaci, přirozeně budete volit kalíšky s větším objemem, berte ovšem na vědomí, že velké objemy jsou přirozeně rozměrnější a jste-li vysportovaná drobná dáma, pravděpodobně vám takový kalíšek bude nepříjemný
- menstruační kalíšek není vhodné používat v období šestinedělí
- menstruační kalíšek je vhodný pro ženy i dívky každého věku
- menstruační kalíšek nemusíte vyndávat během toalety
- kalíšek je vhodné sterilizovat varem ve vodě, postačí 5 minut
V dnešní době je menstruační kalíšek považován za zajímavou alternativu v oblasti intimní dámské hygieny. Pokud kalíšek ještě nepoužíváte a přemýšlíte-li o jeho užívání, směle do toho.
Pokud si nejste jisté vhodnou volbou velikosti, poraďte se se svým gynekologem, který by vám měl být schopen říct jeho pohled na pevnost vašich svalů pánevního dna i na pozici děložního čípku, což by mělo pomoci se správným výběrem.