Protože žijeme v zemi, kde je běžné střídání sezónního oblečení a kdy v průběhu roku měníme péřovky za šaty a lehké bundy, je důležité také vědět pár základních informací o skladování oblečení. Správné uskladněné oblečení vyžaduje trochu organizace. Je důležité mít přehlednou šatní skříň nebo komodu, ve které najdete přesně to, co hledáte a navíc v bezvadném stavu.
Rozdělte oblečení podle sezóny
Pro úsporu času i místa je dobré si oblečení nejdříve rozdělit podle toho, zda je nosíte v létě, v zimě, na podzim nebo na jaře. Kousky v šatníku, které právě nevyužíváte, můžete uschovat ve vrchních částech skříní do ložnice, v úložném prostoru pod postelí nebo pod gaučem.
Najednou tak budete mít dostatek prostoru pro všechny aktuálně využívané kousky, ke kterým se také dostanete mnohem snadněji.
Než oblečení dáte do skříně, vyperte je
Než uložíte vaše oblíbené kousky do šatníku, měli byste je vyprat a důkladně osušit. Deodorant i skvrny totiž v opačném případě mohou proniknout hlouběji do textilních vláken a pak bude o to těžší se jich zbavit. Navíc budete mít vždycky jistotu, že ze skříně vytáhněte vždycky jen čerstvé a svěží prádlo.
Vytřiďte věci, které nebudete potřebovat
Aby vaše skříň chytla druhý dech, pořádně ji protřiďte. Pokud jste něco nenosili roky, pak už si to na sebe pravděpodobně znovu nevezmete. Všechny hromádky typu “oblečení až zhubnu”, poničené nebo permanentně zašpiněné prádlo a další nehodící se kousky zkrátka nemilosrdně vyřaďte.
Stačí si pak všechno prádlo rozdělit na hromádky podle toho, které si necháte, které darujete (na charitu, do sekáčů nebo známým a přátelům) a to, které vyhodíte.
Věnujte péči i botám
Před uložením do botníku je třeba vyčistit i boty. Neměly by se skladovat vlhké, mokré a špinavé. Podle materiálu je pak třeba věnovat trochu pozornosti i péče, kdy je třeba je jednou za čas naimpregnovat, kožené boty vyleštit. Vysoké boty a kozačky můžete vycpat novinovým papírem, aby si ve skříni zachovaly svůj tvar.
Dejte si pozor, co v čem skladujete
Nejrůznější organizéry, boxy a vakuové sáčky jsou skvělými pomocníky pro organizaci v prostoru. Ušetří vám také spoustu místa.
Dejte si jen pozor, abyste v nich neskladovali choulostivé kousky z hedvábí nebo vlny. Plastové sáčky je mohou v čase poškodit a způsobit, že ztratí tvar. Pokud plánujete věci uložit dlouhodobě v řádu několika měsíců, pak si pro takové uskladnění zvolte spíše plastové boxy se vzduchotěsným víkem.
Vyvarujte se teplu i vlhku
Nepříliš vhodné prostředí pro skladování oblečení jsou nejen teploty vyšší než 23°C, ale i teploty příliš nízké. Vyvarujte se také skladování ve vlhku, které oblečení může poničit. . Ideální jsou suché a tmavé prostory. Kvůli světlu mohou některé výraznější kousky vyblednout.
Jak vyzrát na šatní moly?
Ve skříni můžete narazit na dva druhy nezvaných návštěvníků – tím prvním je mol šatní, tím druhým mol kožešinový. Na pohled je od sebe příliš nerozeznáte, oba ale mají rádi zatuchlá a tmavá místa, nesnáší dobře světlo a svěží vůní. Živí se požíráním přírodních materiálů, vlny, kožešiny, kůže nebo peří.
Abyste se jim vyvarovali, je důležité do skříně dávat jen oblečení čisté, bez zbytků kožních buněk nebo šupinek kůže. Přitahuje je také vlhkost a oblečení se zbytky potu.
Je dobré také ve skříni často větrat a pravidelně ji uklízet, čistit a vysávat. Pokud se u vás už objevili, můžete pořídit odpuzovače molů či lapače. Nevoní jim levandule a další aromatické vůně, jako je hřebíček, skořice nebo citronová kůra. Ty můžete umístit do skříní ve formě mýdel nebo vonných pytlíčků.