Co je to udržitelná móda a jak toto hnutí můžete podpořit

white and brown floral long sleeve shirt

Udržitelná móda (anglicky sustainable fashion) je v posledních letech velkým tématem. Do povědomí širší veřejnosti se toto hnutí za udržitelnější módní průmysl dostalo zejména kvůli tragickému kolapsu budovy Rana Plaza před osmi lety. Často se spojuje také s termínem etická a férová móda.

V článku se dnes podíváme na všechny tři termíny. Povíme si také něco o tom, co můžeme my, obyčejní spotřebitelé, udělat pro to, abychom udržitelnou módu podpořili.

Co je to trvale udržitelná móda

Módu vnímáme jako něco víc než jen způsob, jak se „chránit před tepelným působením okolního prostředí“. Díky módě se můžeme vyjádřit bez použití slov. Každá příležitost vyžaduje trochu jiné odívání. Co si vezmeme na sebe je často pěkný oříšek.

Možná ale nadešel čas nad módou přemýšlet trochu více do hloubky a jinak, než jsme byli doposud zvyklí.

Trvale udržitelná móda označuje oděvy, boty a módní doplňky, které jsou navrhované, vyráběné, distribuované a také nošené s ohledem na životní prostředí. Nejde jen o to, aby se móda vyráběla ekologicky a neničila planetu. Je to i apel na nás – spotřebitele – abychom se chovali zodpovědně.

Foto: Pixabay

Rychlá móda

Jsme zvyklí měnit náš šatník každou sezónu. Nakupujeme levnou módu a snažíme se držet krok s trendy, kterými nás módní řetězce zásobují. Oblečení je často nekvalitní.

Jenže když tričko stojí jen 90 Kč, je nám jedno, že ho po pár měsících vyhodíme. Tento jev se jmenuje fast fashion, tzv. rychlá móda. Značky chrlí produkty jeden za druhým a my je vesele kupujeme. Jenže co se za tím vším skrývá?

Textilní průmysl je druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem na planetě (prvenství si drží ropný, zdroj: https://www.sustainyourstyle.org/old-environmental-impacts). Při výrobě se znečišťuje voda, půda i ovzduší. Na to, aby se vyrobilo vaše nové tričko, je spotřebováno enormní množství vody a chemikálií, které jsou vypouštěny do přírody. Vše začíná už na plantážích, kde se bavlna ošetřuje tunami pesticidů a insekticidů. A to se stále bavíme jen o dopadu na životní prostředí.

Jak se asi v těchto podmínkách pracuje lidem? I oni platí krutou daň za práci mezi chemikáliemi. Nemluvě o tom, že přetlak a poptávka ze západu musí být uspokojena s maximálním ziskem pro výrobce – majitele továren. Obyčejný dělník si prací v textilce sotva vydělá na důstojný život. O nějakých férových podmínkách a bezpečnosti práce si může často nechat jen zdát.


Foto: Depositphotos

Udržitelná a pomalá móda je řešením

Tak vypadá odvrácená stránka rychlé módy. Vše vypadá jako začarovaný kruh, který nelze přetnout. Možná ale svítá na lepší časy. Tragédie v bangladéšské textilce v budově Rana Plaza v roce 2013, která stála život více než 1000 dělníků, otevřela mnohým lidem oči. Ač se o dopadu textilního průmyslu na planetu mluví již od 90. let minulého století, potřebovali jsme takto masivní tragédii, abychom se zamysleli.

Odpovědí je hnutí Fashion Revolution, které propaguje pomalou módu (slow fashion) a udržitelnou módu (sustainable fashion).

Pomalá móda radí slevit z konzumního šílenství, nakupovat kvalitnější oděvy, které déle vydrží a jsou z kvalitních materiálů. Udržitelná móda hlásí něco velmi podobného – měli bychom se zamyslet, než si něco koupíme. Není to jen o přírodě, ale i nelidských podmínkách, ve kterých oblečení vzniká. Udržitelná móda vidí řešení například v:

  • materiálech, které nebyly vyrobeny za pomocí chemikálií a jsou čistě přírodní
  • recyklovaných materiálech
  • návratu k ručním pracím a DIY
  • nákupech v secondhandech
  • podpoře lokálních švadlen a módních návrhářů
Foto: Depositphotos

Etická a férová móda

Etická móda je taková, která bere v potaz právě podmínky dělníků při výrobě. Pro vegany a vegetariány ale etická móda může mít i přesah do materiálů – vyhýbá se totiž kůži a vláknům, která pochází ze zvířat.

S etickou módou se pojí také férová móda. V podstatě jde o fair-trade módu vyrobenou z přírodních materiálů v továrnách, kde se dbá na bezpečí dělníků, ale i pěstitelů a dalších zaměstnanců a vyplácí jim adekvátní mzdu. Při výrobě se hledí také na životní prostředí.

Slow fashion značky a obchody

Možná nejsou tolik známé, za to nabízí lepší kvalitu a férovou módu. Pokud se i vy chcete přestat podílet na šílenství módního průmyslu a stát se součástí změny, vyzkoušejte některé z následujících jmen.

  • Dedicated
  • Fjallraven
  • Eco Fashion Labels
  • Etik Butik
  • Green Butik
  • Patagonia
  • Mud Jeans
  • Veja

Slow fashion značek je ale samozřejmě mnohem víc. Stačí jen chtít a hledat.

Jaký je váš názor na současný módní průmysl? Myslíte si, že je možné v něm něco změnit? Diskutujte s námi v komentářích.


Avatar

anmacur

Studentka historických věd a redaktorka na volné noze se zálibou v hudbě, cestování, zdravém životním stylu a také módě.