Přemýšlíte nad oživením své stávající barvy vlasů nebo chcete zakrýt šediny? Zároveň si ale nechcete ničit kštici chemickými barvami? Právě pro Vás je vhodné barvení čistě přírodním způsobem – ajurvédskými prášky. I takové barvení ale vyžaduje určité znalosti a dodržování postupů. Jedině tak se můžete vyhnout začátečnickým nezdarům.
Rozdíl mezi hennou, indigem, casií a amlou
Při přírodním barvení se nejčastěji používají právě tyto ajurvédské prášky. Ač vypadají na první pohled stejně, každý z nich má zcela odlišné účinky. Pojďme si je tedy představit:
- Henna: má oranžový pigment – světlé vlasy zbarví do zrzava, kdežto středně hnědým vlasům dodá mahagonový podtón
- Indigo: má modrý pigment – kombinací s hennou v různých poměrech tak dosáhneme hnědých odstínů (oranžová + modrá = hnědá)
- Cassia: má žlutý pigment – použijeme ji ke zjemnění zrzavého odstínu (kombinací cassie a henny dosáhneme jemného teplého odstínu na světlých vlasech)
- Amla: dodává vlasům chladnější podtón – v kombinaci s hennou bude výsledný odstín chladnější, spíše do červena a můžete ji také přidat do hnědě barvící směsi henny a indiga, pokud toužíte spíše po chladnějším odstínu hnědé.
Správná příprava je důležitá!
Časté chyby nastávají hlavně u samotné přípravy směsi. Hennu (anebo směs henna + cassia, henna + amla) lze připravit buď teplým anebo studeným způsobem.
Teplý způsob: směs zalijte horkou vodou, poté vyčkejte, až bude mít směs příjemnou teplotu a hned můžete nanášet. Na vlasech směs nechte působit 3-4 hodiny. Tento postup podporuje oranžový odstín barvy.
Studený způsob: směs zalejte studenou vodou, přidejte do ní kyselou složku (citronovou šťávu, jablečný ocet,…) a nechejte směs odstát přes noc. Ráno můžete směs použít. Jelikož je směs odstátá a henna uvolňovala své barvivo postupně, doba působení se krátí na dvě hodiny. Tento způsob podporuje červený odstín barvy.
Příprava směsi s indigem: indigo má své barvící schopnosti nejvíce aktivní cca hodinu po kontaktu s vodou, poté se začnou jeho barvící účinky postupně snižovat. Proto směs připravujte tzv. teplým způsobem popsaným výše: nenechávejte směs odstát a nepřidávejte do ní žádnou kyselou složku. Zároveň směs nezalévejte horkou vodou, ale teplou. Ideální teplota by měla být 40-50 °C. Horká voda totiž může barvící schopnosti indiga také narušit. Směs nechte působit 1-1,5 hodiny.
Okolo přírodního barvení stále kolují různé mýty. Vybrali jsme z nich ty nejčastější a nyní je rozebereme.
Můžou mi vlasy po henně zezelenat?
Možná jste se setkala s tvrzením, že vlasy mohou po barvení ajurvédskými prášky zezelenat. Ano, může se to stát, ovšem této nechtěné situaci se dá hravě vyhnout.
Zezelenání vlasů způsobuje indigo aplikované na odbarvené vlasy. Odbarvené vlasy mívají žlutý podtón, obzvláště ty, které byly odbarveny neodborně. Indigo má modrý pigment, tudíž může s odbarvenými vlasy skutečně reagovat do zelena (žlutá + modrá = zelená). Jak tomu předejít? Před aplikací indiga vlasy obarvěte čistou hennou. Vlasy budou mít oranžový pigment a tak bude použití indiga bezpečné – oranžová v kombinaci s modrou vykouzlí hnědou barvu.
Můžu si vlasy po přírodním barvení odbarvit?
Pokud použijete směs bez indiga, je odbarvení možné. Pokud jste použila směs s podílem indiga, odbarvení bohužel možné není. Indigo na peroxid reaguje zezelenáním. Proto si použití indiga dobře rozmyslete, jedná se o permanentní záležitost.
Obaluje henna vlasy? Můžou se mi tedy začít rovnat?
Obalování vlasu hennou je známý mýtus. Henna vlasy neobaluje, barevný pigment se napojuje na vlasový keratin. Kdyby henna vlas obalovala, mohla by se barva z vlasů lehce vymýt. Henna ale mění odstín vlasů na trvalo, je permanentní. Změna struktury vlasů potká během života mnoho žen. Většinou doprovází významné hormonální změny v těle. Henna má ale na rovnání či naopak zvlnění vlasů minimální vliv.
Může henna vlasy vysušovat?
Barvivo z henny se napojuje na vlasový keratin. Keratin je základní stavební jednotka vlasu – je to jeho jádro. Keratin se tak stává silnějším a při dlouhodobém používání budou vlasy silnější a méně náchylné k lámání.
Při tomto procesu se ale do vlasu nedostává žádná voda. Vlasy tak můžou vypadat, že jsou sušší než obvykle, jelikož se k nim nedostane běžná hydratace jako při obvyklém mytí. Proto nezapomeňte vlasům dodávat vláhu ve formě hydratační masky nebo kondicionéru.