Barvení vlasů je vždy lepší přenechat odborníkům, a to hlavně tehdy, když toužíte po radikálních změnách nebo speciálních odstínech. Jak si ovšem poradit v aktuální době? Jedině svépomocí.
Zvýraznění odstínu, dobarvení odrostů a jiné jednoduché změny hravě zvládnete i doma. Jak si vlasy správně obarvit a zbytečně si je nezničit?
Do velkých změn se raději nepouštějte
U domácího barvení vybírejte spíše přírodnější odstíny a barvu aplikujte jen tam, kde to nezbytně potřebujete (pěšinka, kontury obličeje, zadní část vlasů). Zároveň nespoléhejte na odstíny vyobrazené na krabičkách. Barvy z drogerií, i když jsou často velmi kvalitní, obvykle chytají o odstín až dva tmavší tón.
Jak si barvit vlasy doma?
Jdeme na samotné barvení vlasů doma. Ujistěte se, že máte všechny nezbytné pomůcky po ruce:
- Barva na vlasy (pokud potřebujete vyvíječ, pamatujte na to, že u profesionálních barev se prodává zvlášť)
- Jestliže není součástí krabičky igelitová čepice, připravte si vhodný igelit na obalení nabarvených vlasů
- Ochranné rukavice, plášť či starý ručník a staré tričko
- Miska a štětec na barvení
- Hřeben, gumičky, sponky nebo skřipec
- Časovač
Příprava na barvení
Na každé krabičce s barvou je psáno, že je vhodné provést nejprve test citlivosti. Jde o zjištění možné alergické reakce. Naneste nepatrné množství na předloktí a vyčkejte na případnou reakci alespoň 48 hodin. Samotnou barvu je lepší nanášet na jeden až dva dny nemyté vlasy. Než začnete barvit, vlasy si řádně učešte. Namíchanou barvu ihned spotřebujte.
Ztmavování nebarvených vlasů
- V prvním kroku začněte s aplikací na kořínky vlasů.
- V druhém kroku přejděte na délky a konečky
- Nechte barvu působit po dobu definovanou v manuálu.
Zesvětlování nebarvených vlasů
- Začněte nejdříve u konečků a délek. Vynechte asi 2 cm od kořínků. Tam totiž vlasy světlají mnohem rychleji vlivem tepla, které se z pokožky naší hlavy uvolňuje. Nechte působit stanovenou dobu.
- Chvíli před tím, než půjdete umývat, naneste směs barvy ještě rovnoměrně ke kořínkům a nechte působit několik minut.
Barvení odrostů
- Naneste směs barvy na odrosty, ale opatrně, ať se nedostane na obarvená místa. Pokud nepřesahuje odrost cca 3 cm, není nutné barvit délky. Stačí barvu trochu vmasírovat ve chvíli, kdy budete umývat vlasy.
- Barvu nechte působit, ale kontrolujte obarvená místa, aby nebyly odrosty v jiném odstínu, než potřebujete a chcete.
- Chvilku před koncem doby barvení vlasy lehce zvlhčete a směs rozetřete do zbytku vlasů. Nechte působit. Celý dojem pak bude vypadat povedeně a komplexně.
Jak na šedivé vlasy?
Šedivé vlasy jsou trochu komplikovanější při barvení. Hlavním rozdílem je to, že jsou paradoxně odolnější vůči barvení, protože už neobsahují tolik přirozeného pigmentu.
- Pokud máte šedivé vlasy z více než 50 %, musíte barvení věnovat více pozornosti a nebo celou proceduru raději přenechat kadeřníkovi.
- Z barev vybírejte permanentní a přelivové barvy a to nejlépe v přírodních odstínech (bez čísel za lomítkem).
- Obvykle se také používá oxidant 6 %. U silných a odolných vlasů je vhodnější 9 %.
- Barvu nanášejte od předních partií, aby měla dostatek času na uchycení ve vlasech.
Pár tipů na závěr
- Barvu nanášejte po sekcích a postupně – pramen po prameni. Každý pramen sepněte sponkou nebo skřipečkem, aby se vám nepletly do těch neobarvených.
- Obvykle se začíná nanášet odzadu od krku. U červených odstínů barvěte nejdříve konečky a postupujte k hlavě, protože tyto odstíny mají menší molekuly pigmentu a rychleji se vymývají.
- Obarvené vlasy pročešte hřebenem. Díky tomu předejdete nerovnoměrnému obarvení v některých částech hlavy.