Suché lokty jsou poměrně běžným problémem, který trápí spoustu lidí. Není to nic příjemného. Nevypadá to hezky, lokty jsou na dotek hrubé a mohou i velmi svědit. Plno lidí jimi trpí a nijak to neřeší, a to především muži.
Zanedbáním však může dojít k tak velkému vysušení, že lokty budou skutečně nesnesitelně svědit. Pokud do tohoto bodu nechcete dojít, v tomto článku se dočtete, jak mu předejít.
Proč máme suché lokty?
Důvodů, proč se lokty tak moc vysušují, je hned několik. Kůže na loktech je silnější než na zbytku těla, navíc je na nich méně potních žláz, které udržují pokožku vlhkou. Lokty jsou navíc nejpoužívanějším kloubem v těle, každou chvíli je ohýbáme a často se o ně opíráme.
Vliv může mít také počasí, pobyt v bazénu, příliš horká voda při sprchování a spousta dalšího.
V horších případech mohou být suché lokty příznakem nějaké nemoci, např. ekzému, cukrovky nebo dermatitidy. Pokud máte podezření, že byste mohli mít suché lokty jako příznak nějakého onemocnění, raději navštivte lékaře.
Jak o suché lokty pečovat?
Můžete se pokusit hrubou kůži z loktů dostat pryč. Stačí při koupání použít hrubou žínku nebo jinou pomůcku a jemně mrtvou kůži stírat. Je však třeba být opravdu opatrný a jemný, hrubá péče může totiž problém ještě zhoršit.
Když to však provedete správně, odstraníte mrtvé kožní buňky a tím vystavíte zdravou pokožku pod nimi, čímž se stav loktů ihned zlepší.
Tento peeling provádějte 2x – 3x do týdne. Po koupeli nezapomeňte lokty řádně usušit, aby nebyly mokré a vysušované zbytečně déle, než je nutné.
Suché lokty potřebují řádně mazat
A jak radí zdravý rozum, dalším krokem je lokty zkrátka mazat. Někdy stačí běžné tělové mléko nebo krém na ruce, jindy je však nutná lepší péče.
Pokud běžné krémy nepomůžou, je dobré zkusit pokud možno 100% přírodní krém. Popř. můžete zkusit vazelínu, kokosový olej, med, aloe vera, nebo třeba bambucké máslo.
Lokty si mažte pravidelně 1x – 2x denně a zlepšení by mělo být patrné již po pár týdnech.