I když se jedná o poměrně citlivé téma, se zápachem z úst se potýká spousta osob. Pravdou je, že příčiny tohoto problému mohou být opravdu různé, některé vážnější, ale mnohdy se jedná jen o nedbalou hygienu dutiny ústní. Jak si se špatným dechem preventivně poradit snadno a rychle?
Příčiny
Příčin zápachu z úst může být poměrně mnoho. Nejčastěji se jedná o nedbalou hygienu dutiny ústní, především o špatnou péči o zuby, dásně, ale také jazyk, na kterém ulpívá řada bakterií. Příčinou však může být i konzumace potravin s výrazným zápachem, například česnek, cibule či některé druhy koření.
Důvodem může být i časté pití kávy či alkoholu. Další důvodem zápachu z úst je jistě kouření, ale může se jednat i o vedlejší účinek drastické diety, která je založena na nízkém přijmu sacharidů.
Zápach z úst může být způsoben i nedostatečným pitím vody, ale také vážnějšími zdravotními problémy – zažívací problémy, cukrovka či infekce hrdla. Odborně se dlouhodobý a častý zápach z úst nazývá halitóza. Je zajímavé, že jím běžně trpí až čtvrtina dospělých osob.
Pečlivé čištění
Základní prevencí je pravidelné a pečlivé čištění dutiny ústní. Nepoužívejte pouze klasický kartáček, ale vsaďte také na kartáčky mezizubní, jednosvazkové a tzv. škrabku na jazyk. Právě v ústech se nachází na miliony bakterií, které způsobují zubní kaz. Ideální je čištění zubů dvakrát denně s tím, že nezapomenete ani na mezizubní prostory a jazyk. Jeho čištění se prozatím plošně stále nerozšířilo tolik, jak by mělo.
Pitný režim
Důležité je během dne pravidelně pít. Voda smývá z jazyka a dutiny ústní bakterie a zvlhčuje ji. Díky pravidelnému pitnému režimu se preventivně bráníte proti špatnému zápachu z úst a zvyšuje se též produkce slin. Nezapomínejte proto na pravidelný pitný režim, zvlášť pokud pijete často kávu.
Tyto potraviny a nápoje ne
Svou roli v zápachu z úst hrají také konzumované nápoje a potraviny. Špatný dech však může trápit nejen ty, kteří hojně konzumují cibuli, česnek a některé druhy koření, ale také milovníky masa. I po vypláchnutí úst totiž zahnívající částečky masa v ústech často zůstávají.
Je-li konzumace sacharidů omezena na méně než 100 g za den, spouští se metabolická stav zvaný ketóza, která je doprovázena špatným dechem.
Přírodní prostředky
Dopřávejte si přírodní prostředky, které vaše ústa udrží bez bakterií či podpoří správné trávení. Například zelený čaj obsahuje antibakteriální složky, které mají vliv na příjemný dech. Pomoci mohou i esenciální oleje s antibakteriálními účinky, například skořice a máta, ale také byliny, jako je petržel, koriandr či kopr.
Vhodné je také konzumovat „vonící“ potraviny. Jedná se především o potraviny bohaté na vitamín C. Tento vitamín chrání před mikroby v ústech, proti kterým efektivně bojuje. Vhodné je zařazení i ovoce a zeleniny, jako je mrkev, celer či jablka, která efektivně odstraňují zbytky jídla a bakterie ze zubů.
Návštěva zubaře či lékaře
Pokud vás zápach z úst trápí dlouhodobě, nepomáhá ani pečlivá ústní hygiena, ani omezení nevhodných potravin a nápojů, navštivte svého zubaře, popřípadě lékaře. Dlouhodobý špatný dech může být signalizací vážnějších zdravotních problémů.