Lidská pleť má spoustu mechanismů, které jí umožňují správně fungovat. Co se ale stane, když se k ní nebudeme chovat správně? Řeč je o pórech – drobných kanálcích, v nichž se tvoří přirozený maz. Jakmile se ucpou, pleť nám to vrátí i s úroky.
Které zlozvyky patří mezi ty nejhorší a jak se chovat, aby nám ucpané póry daly navždy sbohem? Podívejme se, čemu je vhodné se určitě vyvarovat.
Ucpané póry kvůli kouření
Jedním z největších zlozvyků, který má významný vliv na pleť, je kouření. Kromě dalších negativních účinků na lidské zdraví, jsou cigarety velice nešetrné k pleti. V pokožce se při kouření usazují škodlivé látky, které ucpávají póry, zabarvují pleť a způsobují značné znečištění.
Studie z roku 2009, která byla uvedena v časopise Dermato-Endocrinology Journal uvedla, že kuřáci jsou mnohem náchylnější k různým kožním problémům a chorobám. To samé tvrdí i studie z roku 2017 publikovaná v časopise International Journal of Research in Dermatology, podle níž se u kuřáků vyskytuje až dvakrát větší riziko tvorby akné než u nekuřáků.
Neustálé sahání na obličej
Že může mít sahání na vlastní obličej negativní důsledky? Ano. Pórům to rozhodně nesvědčí. Pokud máte ve zvyku si často podpírat hlavu například při studiu,čtení či jiné podobné činnosti, zkuste to změnit.
Pokud se dotýkáte svého obličeje při mytí a čištění, je to samozřejmě v pořádku. Ale pokud to děláte jen tak během dne bez toho, aniž byste měli umyté ruce, znovu a znovu kontaminujete svou pleť.
Mezi jednotlivými umytími rukou se na nich usazují různé nečistoty, mikroorganismy i alergeny, které mohou póry ucpávat. Proto je důležité mýt si ruce častěji a snažit se zabránit zbytečnému kontaktu s obličejem.
Spaní na špinavém povlečení
Říká se, že povlečení by se mělo měnit alespoň jednou týdně. Lidé s citlivou pletí by to ale měli dělat ještě častěji. Polštáře a povlečení mohou snadno zachytit nahromaděnou špínu, maz a mrtvé kožní buňky, které se pak v noci dostávají zpět do kůže. Tím se ucpávají póry, což může vést k tvorbě akné, pupínků a dalších problémů.
Pravidelné praní povlečení vám může velice zlepšit kvalitu pleti, obzvláště, pokud se hodně potíte. Povlečení na polštáři by se mělo měnit alespoň každé tři dny.
Spaní s naneseným make-upem
Přes den je make-up krásný a může pleť i ochránit, ale ke spánku rozhodně nepatří. Pokud často usínáte, aniž byste se odlíčili, buďte si jisti, že se vám póry zanesou.
Po celý den se na make-up usazuje nečistota, prach a bakterie, které je třeba večer dostat pryč, aby byla pleť čistá a póry mohly dýchat. Nevyčištěná pleť způsobuje řadu problémů včetně různých zánětů, infekcí oka, nadměrné tvorby vrásek, suché pleti a mnohých dalších.
Pleť si proto před spaním vždy důkladně vyčistěte za pomoci šetrného odličovače.