Nádherně zářivý úsměv dokáže každého odzbrojit na první dobrou. Která z nás by nechtěla mít zuby jako perličky a úsměv tak dokonalý, že by nám ho každý záviděl? Pokud se chcete sebevědomě usmívat od ucha k uchu, nesmíte podceňovat svědomitou péči o své zoubky. A k tomu patří u prevence zubního kamene.
Co když vám právě zubní kámen brání v sebevědomém úsměvu? Pak je na místě se ho zbavit. Ale jak, abyste si neublížili?
Co je vlastně zubní kámen?
Snad každá žena si umí představit vodní kámen, se kterým bojujeme v domácnosti. Co ale zubní kámen? Co ten je vlastně zač?
Zubní kámen vzniká, velmi jednoduše řečeno, při zanedbané ústní péči. Za jeho vznikem stojí nahromaděný plak, který na zubech mineralizuje, vytváří skvrny a postupně vytváří i zubní kámen. Ten vzniká pomalu, plíživě a nenápadně. Ve finále ale umí zkazit krásný úsměv i pozlobit.
Foto: Sergii Kuchugurnyi / Shutterstock.com.Jak se zbavit zubního kamene?
Rozhodně ne doma! Pakliže víte, že vaše zuby hyzdí zubní kámen, nehledejte návody na internetu a nepokoušejte se ho zbavit podomácku. Místo toho upalujte k zubaři resp. na dentální hygienu, kde vám se zubním kamenem pomohou – je to ta nejbezpečnější cesta.
Na internetu se můžete dočíst, že vám od zubního kamene pomůže citron, jedlá soda nebo ocet. Mějte ale rozum a nic z toho na sobě netestujte, mohli byste si poškodit nejen sklovinu, ale i dásně, což by vedlo k dalším problémům.
Nejjednodušší je zubnímu kameni předcházet. Jak?
Nejlepší obrana je prevence a platí to i v případě zubního kamene. Nutno dodat, že pokud je o vznik zubního kamene, každá z nás je k němu jinak náchylná – některá více, některá méně, je to velmi individuální a jistou roli zde mohou hrát i genetické dispozice.
V každém případě uděláte nejlépe, když nepodceníte svědomitou péči o dutinu ústní, která zahrnuje zejména časté čištění zubů. To odstraní zubní plak, který je zodpovědný za veškerou paseku – nejen zubní kámen, ale také zubní kaz. Ani jedno z toho ale není v souladu s krásným úsměvem.
Foto: Pexels.com, Shutterstock.com.