Gelové nehty mají v manikúře své pevné místo. A není se čemu divit, jsou krásné a nemusíte se o ně každý den starat. Víte ovšem, jaké nevýhody s sebou aplikace gelových nehtů nese? Pravidelné vytvrzování gelových nehtů UV lampou může vést i ke vzniku rakoviny kůže.
Co byste měli vědět o aplikaci gelových nehtů?
Aby gel na nehtech dobře držel, je nutné jemným pilníkem lehce přejet přes vnější vrstvu gelového nehtu. Cílem je vytvořit na gelovém nehtu hrubý podklad, na který pak můžete nanést klidně několik vrstev gelu a laku.
Avšak pozor! Aby gel či lak dobře zatvrdl, je nutné použít UV lampu. Samotné zatvrdnutí gelu je díky UV lampě výrazně urychleno, proto pokud máte o aplikaci gelových nehtů klidně i svépomocí zájem, rozhodně do UV lampy zainvestujte.
Je však nutné mít se na pozoru kvůli možným zdravotním rizikům, kterými se zabývala nejedna seriózní studie.
A jaké jsou pro a proti gelových nehtů?
Každá mince má svůj rub a líc, a proto i u gelových nehtů existuje řada výhod a nevýhod, se kterými musíte počítat. Které to jsou?
Zdravotní rizika: ozařování UV lampou může vést ke vzniku rakoviny kůže
Existuje řada studií, které prokázaly, že UV lampa poškozuje přírodní nehty a pokožku na rukou. Existují dokonce i studie, které se zabývají vlivem UV lamp používaných v rámci aplikace gelových nehtů na vznik rakoviny kůže, kdy ozařování UV lampami přímo vedlo k vytvoření melanomů na exponovaných místech.
Dle studie Skin cancer risk and the use of UV nail lamps (Rizika vzniku rakoviny kůže v důsledku užívání nehtových UV lamp) zveřejněné v australském periodiku věnovaném dermatologii Australian Journal of Dermatology je desetiminutová expozice UV záření z UV lampy shodná s denní dávkou UV záření, kterou přijímáme ze slunečního světla. Pravidelné vystavování pokožky rukou nebezpečnému UV záření bez jakékoliv ochrany může způsobovat melanom kůže.
Minimum, které je vhodné před touto procedurou provádět, by mělo být důsledné nanesení opalovacího krému na obě ruce. Ochrana vůči intenzivnímu působení UV záření z UV lamp je i v takto krátký časový interval více než příhodná.
Výhody gelových nehtů
- Gel vaše nehty zpevní a stanou se odolnějšími – jestliže máte své přírodní nehty tenké a křehké, gelové nehty jsou pro vás ideální.
- Gel nebo gelový lak je velmi odolný a vydrží několik týdnů oproti klasickému laku na nehty, který se začne nejpozději po třech dnech odlupovat.
- Pokud máte své nehty příliš krátké, pomocí gelu vám je manikérka snadno prodlouží do požadované délky.
- Gel vypadá neustále jako nový.
- Nemusíte čekat na zdlouhavé zasychání – díky UV lampě čekáte přibližně 5 minut na vytvrzení pro každou ruku.
Nevýhody gelových nehtů
- Zbavení přírodního lesku (zdrsnění povrchu nehtu) před samotnou aplikací se narušuje integrita nehtu a nehty se ztenčují.
- Aby nedošlo při sundání gelu z nehtu k jeho poškození, je dobré si jej nechat odstranit u manikérky.
- Časté aplikování gelu narušuje strukturu nehtu a dochází k poškození nehtového lůžka.
- Gelové nehty jsou mnohem nákladnější než obyčejná manikúra.
- Špatná aplikace vám může přivodit nepříjemné až mnohdy bolestivé infekce.
- I gelový nehet se může zlomit.
- Podle odborníků trvá až šest týdnů, než dojde k regeneraci přírodního nehtu.
Foto: Unsplash.com