Šperky tu byly, jsou a budou. Už po staletí jsou nedílnou součástí našich životů. Pro mnoho žen jsou nejrůznější doplňky dokonce závislostí, jen málokterá se spokojí s jedním párem náušnic. Možná i vaše sbírka čítá hned několik náramků, náhrdelníků, prstýnků i řetízků, protože zkrátka chcete mít na výběr. Jestliže chcete, aby byly vaše šperky pořád tak krásné, měli byste se o ně naučit správně starat.
Jak se správně starat o šperky? Poradíme vám!
Některé ženy jsou schopné utratit za šperky nekřesťanské peníze. Možná ani vy nehledíte na stav vašeho bankovního konta, když vám některý zajímavý kousek padne do oka. Pokud něco zatoužíte mít, jdou starosti o finance stranou.
Proto je důležité, abyste se o své doplňky starali, protože jedině pravidelná a správná péče vám dokáže zaručit, že budou i po několika letech pořád tak krásné jako na začátku. V dnešním článku vám poradíme, jak na to.
Rada číslo 1: nepovalujte je
Častým nešvarem je odkládání šperků tam, kde se vám to zrovna hodí. Není proto překvapujícím jevem, že se vám na poličce povaluje řetízek, na nočním stolku máte odložený prstýnek a když jste minule procházela okolo skříňky v předsíni, všimla jste si minimálně jednoho páru náušnic.
Vaše šperky si zaslouží, abyste je skladovali pěkně v pohodlí. Nejlépe uděláte, když každému kousku pořídíte vlastní obal – ať už textilní nebo třeba z papíru. Doplňky poté nepovalujte jen tak v šuplíku, ale pořiďte si na ně šperkovnici.
Rada číslo 2: pravidelně je čistěte
Jestliže chcete, aby krása vašich šperků trvala co možná nejdéle, neměli byste zapomínat na jejich pravidelné čištění. V tomto případě ale nutno dodat, že každý materiál si vyžaduje něco trochu jiného. Naštěstí v dnešní době si můžete pořídit speciální přípravky určené na čištění šperků – příliš nedoporučujeme používat obvyklé čistící prostředky, které by u náchylnějších materiálů mohly způsobit nenávratné poškození.
Rada číslo 3: nevystavujte je vlhku
Většině šperků, především pak těch, které jsou vyrobené z levnějších kovů, příliš nesvědčí vlhko. Styk s vodou by je tak mohl poškodit, proto je rozumnější se takové skutečnosti vyvarovat.
Pokud se náhodou stane, že se vám některý z šperků namočí nebo zvlhne, použijte k jeho usušení měkký hadřík a poté ho ještě nechte pořádně oschnout na teplém a suchém místě. V žádném případě se ale nesnažte usychání urychlit například tím, že byste šperky položili na sluníčko či na topení – teplo by totiž mohlo způsobit povolení lepidla, které se používá k uchycení kamínků.
Foto: Pinterest, Pixabay.com.