Móda se neustále mění, vyvíjí a přichází s novinkami, které se v posledních letech stále více točí kolem ekologie a udržitelnosti zdrojů, ekologické stopy každého z výrobků, a to jak po stránce samotné produkce, tak i jeho nošení nebo následné likvidace.
Velký ohlas v poslední době zaznamenávají menstruační kalhotky, jimiž výrobci reagují nejen na ekologický tlak ze strany svých zákaznic, ale též na zdravotní potíže způsobené chemickými látkami používanými u vložek a tamponů. Proto se k důvodům proč zkusit menstruační kalhotky nepočítají jen ty ideové (ekologické), ale i praktické pohnutky spojené s úlevou od potíží vyvolaných vložkami a tampony.
Pojďme si ukázat nejčastější důvody k nošení menstruačních kalhotek.
Co jsou menstruační kalhotky?
Velmi jednoduše řečeno jde o běžné kalhotky z elastického materiálu, které se velmi dobře nosí a které mají speciální savé a hlavně běžně vypratelné jádro. Vyrobeno je jejich jádro z materiálu, který nepropustí vlhkost a tekutinu, ale přitom dobře větrá. Ke svému fungování nepotřebují ani plastovou krycí vrstvu a ani chemické absorpční gely.
Při nošení vypadají jako běžné kalhotky – a ani pokud na sobě máte opravdu úplé kalhoty, nikdo zvenčí nepozná, že máte jakousi menstruační pomůcku. Nic nešustí, nic netrčí a menstruační krev jsou kalhotky schopné vsakovat po mnoho hodin. Pak je stačí přemáchnout ve studené vodě a hodit do pračky. Díky moderním materiálům schnou opravdu rychle.
Náš tip: menstruační kalhotky na Econea.cz.
1. Chronické mykózy a záněty močových cest
Asi nejsilnějším důvodem pro vyzkoušení menstruačních kalhotek jsou chronické zdravotní problémy způsobené jednak kontaktem pokožky s chemií používanou ve vložkách a tamponech, jednak dlouhodobým nevětráním pokožky v případě nošení vložek s „igelitovou“ nepropustnou vrstvou na spodní části. Takové prostředí totiž přímo nahrává všem bakteriím a kvasinkám, které pak mají každých několik dní vyložené „pré“ a dostávají se nejen do pochvy, ale i hluboko do orgánů močového ústrojí.
Proto pokud trpíte chronickými potížemi tohoto typu, dejte alespoň na půl roku šanci menstruačním kalhotkám. Proč tak dlouho? Chronické problémy se léčí dlouho, takže nelze během dvou měsíců prokázat, jestli kalhotky něco ovlivní, či nikoliv. Teprve cirka po půl roce se dá objektivně zhodnotit, jestli se vyléčené potíže mají tendenci vracet či nikoliv.
2. Podráždění sliznic a okolí hráze
Už jsme zmínili nevhodnost nepropustné vrstvy ve vložkách. Dráždí pokožku, ale ve spojení s chemií ve savém gelu a pro vybělení povrchu vložky mohou vyvolávat i extrémně nepříjemné alergické reakce. Záchranou pro mnoho uživatelek v tomto ohledu může být tampon, jenže tam si s chemií také moc nepolepšíme. I zde se pro výrobu používá. Menstruační kalhotky nabídnou úlevu od veškerého dráždění nebo alergických reakcí.
3. Jistota i bez křídel
Mnohé vložky se nedají nijak dobře upevnit ke kalhotkám, aby zůstaly rovné a nasakovaly celým svým povrchem – ženy se silnějšími stehny z nich hned mají nepoužitelný proužek. Výribci na to reagují křidélky na vložkách, jenže ta mají často jinou barvu než kalhotky a co si budeme povídat, pod některými materiály kalhot jsou prostě vidět.
Řešením může být samozřejmě tampon, ale pokud jej nesnesete, nebo si na něj netroufáte, zkuste menstruační kalhotky. Máte s nimi jistotu, že savé jádro zůstane ve správné pozici, protože je do kalhotek napevno všité, ale též nikdo nic nezpozoruje a i během menstruace budete moci nosit jakékoliv oblečení – podle nálady, ne podle periody.
4. Absolutní diskrétnost
Také už jste potkali ženu nebo dívku, které z pod krátkých kraťásků trčela šňůrka od tamponu? Jestli ne, tak vězte, že je to nepříjemné nejen pro samotnou nositelku, až si trapasu všimne, či je na něj upozorněna, ale i pro kolemjdoucí. Kam se v rámci míry trapnosti v této situaci hrabe „nezapnutý poklopec“! S menstruačními kalhotkami se nic takového zkrátka nestane.
5. Doplněk pro kalíšek
Skvělou alternativou k vložkám a tamponům je kalíšek. Jenže kdo s ním má nějakou zkušenost, tak potvrdí, že někdy přeteče. Stačí chybička při jeho nasazování, opravdu silná menstruace nebo nemožnost jej propláchnout včas – a o potíže je postaráno.
Abyste se nemusely stresovat, jestli kalíšek už propláchnout, nebo ještě vydrží, vezměte si menstruační kalhotky. Pro dlouhé cestování v období nejsilnějšího krvácení jde o tu nejlepší a nejzdravější kombinaci, po které můžete sáhnout (samozřejmě za předpokladu, že nepatříte k těm smolařkám, kterým kalíšek způsobuje křeče nebo bolesti hlavy).
6. Pohodlí po celou dobu menstruace
Menstruační kalhotky znamenají zejména pohodlí. Žádné pomačkané a mezi nohama tlačící vložky, už žádný tlak v břiše od tamponů, žádný stres, jestli někde něco trčí nebo se rýsuje pod oblečením. Zkrátka absolutní pohodlí, jako při běžných dnech bez menstruace a v dobře padnoucím spodním prádle z kvalitních materiálů. Ocení je i cestovatelky, jak doporučují na blogu RealCampLife.cz.
7. Minimální ekologická stopa
Pro někoho detail, pro někoho hlavní důvod: ekologická stopa způsobená výrobou menstruačních kalhotek a odpadem z nich, je ani ne desetiprocentní, ve srovnání s vložkami nebo tampony. Používají se opakovaně, na rozdíl právě od vložek a tamponů. Výrobci (Snuggs, Pinke Welle) uvádějí, že menstruační kalhotky mají životnost 1-2 roky a na celý rok stačí průměrné uživatelce 4 kusy.
Najdou se však i „proti“
Byl by nesmysl tvrdit, že u menstruačních kalhotek potkáte jen samé výhody. I s nimi je spojeno několik nevýhod, o kterých je dobré vědět ještě předtím, než se o nákupu budete rozhodovat. První nevýhodou je nutnost se o kalhotky postarat, pravidelně je po použití přepírat v ruce, abyste před hozením do pračky odstranili hlavní množství nasáknuté krve.
To samozřejmě bere čas, energii i vodu. Zejména pokud máte kalhotek méně, musíte nad jejich přepráním uvažovat a dobře jej plánovat. Druhou nevýhodou je jejich vysoká pořizovací cena. Dodejme však, že tvrzení výrobce, že kalhotky vydrží dva roky, je velmi podhodnocené. Některé ženy stále ještě používají kalhotky z první vlny testování, které proběhlo již před několika lety.